Herrar 28 km.
Namn Klubb Anv. tid Diff
Anton Murto Gellivare Skidallians IK 1:17:19 0:00:00
Kristofer Linder Kiruna X-Country 1:18:40 0:01:21
Jesper Lindberg Gellivare Skidallians IK 1:18:44 0:01:25
Bernt Niva IFK Kiruna 1:18:48 0:01:29
Hannes Mickelsson Gellivare Skidallians IK 1:18:50 0:01:31
Henrik Fjellborg Gellivare Skidallians IK 1:20:15 0:02:56
Andreas Karlsson Kalix SK 1:21:45 0:04:26
Daniel Larsson Gällivare EC 1:22:07 0:04:48
Anton Laine Kalix SK 1:23:37 0:06:18
Markus Ranner Vittangi SK 1:24:17 0:06:58
Johannes Rautio Vittangi SK 1:24:35 0:07:16
Mats Johansson Vittangi SK 1:24:40 0:07:21
Daniel Larson Överkalix IF 1:24:42 0:07:23
Anders Semberg Svappavaara AIF 1:24:43 0:07:24
Victor Svensson Gellivare Skidallians IK 1:25:30 0:08:11
Ruben Nyberg Gellivare Skidallians IK 1:27:15 0:09:56
Erik Kruukka Vittangi SK 1:29:33 0:12:14
Christer Eliasson 0 1:29:34 0:12:15
Magnus Lindmark IFK Kiruna 1:29:53 0:12:34
Peter Isaksson Jukkasjärvi IF 1:30:10 0:12:51
Petter Töyre Två smala xc 1:30:37 0:13:18
Robin Strålberg Vivungi SK 1:31:17 0:13:58
Andreas Salmi Jukkasjärvi IF 1:31:52 0:14:33
Magnus Emanuelsson IFK Kiruna 1:32:04 0:14:45
Andres Töyre Två smala xc 1:32:36 0:15:17
Paul Johansson Pajala IF 1:32:39 0:15:20
Henrik Henriksson Jukkasjärvi IF 1:35:06 0:17:47
Andreas Edström IFK Kiruna 1:36:23 0:19:04
Fredrik Ludvigsson Jukkasjärvi IF 1:36:39 0:19:20
Ingvar Henriksson Vittangi SK 1:37:12 0:19:53
Ingemar Eriksson Bergens IF 1:38:15 0:20:56
Hans Tuoremaa Kiruna Kommun 1:39:19 0:22:00
Jimmy Pikkarainen Jukkasjärvi IF 1:40:09 0:22:50
Petter Larsson Vittangi SK 1:40:15 0:22:56
Yngve Lindmark LKAB fritid 1:42:49 0:25:30
Ingemar Esberg Kuttainen IF 1:42:56 0:25:37
Jan Fjordell Saita IK 1:43:09 0:25:50
Peter Niemi IFK Kiruna 1:43:10 0:25:51
Jan-Erik Svangärd Pajala IF 1:44:46 0:27:27
Andreas Nurmilampi Vittangi SK 1:45:55 0:28:36
Anders Paganus Malmbergets AIF 1:46:00 0:28:41
Oskar Åkerlund Vallsta SK 1:46:15 0:28:56
Isak-Micael Sikku Soppero Sameförening 1:48:13 0:30:54
Nils- Ola Sikku Soppero Sameförening 1:48:15 0:30:56
Niklas Larsson Vittangi SK 1:48:40 0:31:21
Bror Olofsson Soppero Sameförening 1:50:25 0:33:06
Edvin Murto Gellivare Skidallians IK 1:51:30 0:34:11
Glen Asplund Soppero SF 1:51:51 0:34:32
Aslak Allas Douddars 1:54:23 0:37:04
Fredrik Edeblom IFK Kiruna 1:56:06 0:38:47
Lennart Krekula IFK Kiruna 1:56:29 0:39:10
Nils Allas IFK Kiruna 1:58:33 0:41:14
Daniel Emriksson Vittangi SK 1:59:36 0:42:17
Bengt Unga SJ Sport 2:01:37 0:44:18
Bernhard Poggats 0 2:06:21 0:49:02
Olof Matti Soppero Sameförening 2:07:02 0:49:43
Mikael Lindström LKAB Fritid 2:08:40 0:51:21
Göran Kemi Svappavaara AIF 2:12:55 0:55:36
Jonathan Tervaniemi Vittangi SK 2:28:07 1:10:48
Sami Kirsilä Svappavaara Aif 2:34:06 1:16:47
Jörgen Rytiniemi Svappavaara AIF 2:43:01 1:25:42
Mats Svanelöv LKAB fritid 2:44:42 1:27:23
Mattias Andersson Svappavaara AIF 2:48:11 1:30:52
Viktor Krutrök Vittangi SK 3:02:57 1:45:38
Daniel Asplund Vittangi SK 3:09:16 1:51:57
Martin Falle Vittangi SK 4:08:21 2:51:02
Joakim Lidehult Vittangi SK 4:08:20 2:51:01

 

Damer 28 km
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 206 Maja Majbäck Jukkasjärvi IF 1:27:22 0:00:00
2 207 Moa Majbäck Jukkasjärvi IF 1:32:46 0:05:24
3 211 Anna Rimpi Jokkmokks SK 1:36:17 0:08:55
4 208 Ida Niia Nedre Soppero IK 1:51:53 0:24:31
5 210 Irina Kero Tärendö IFK 1:57:09 0:29:47
6 203 Carina Nutti Sikku Soppero SF 2:02:49 0:35:27
7 209 Petra Roth Pajala IF 2:03:39 0:36:17
8 201 Maria Vinsa Hedmark Ärna IF 2:19:46 0:52:24
9 212 Lisbeth Naartijärvi Kiruna Kommun 2:20:28 0:53:06
10 202 Helena Homgren Blåsmarks SK 2:46:28 1:19:06
10 204 Yvonne Kramer Jukkasjärvi IF 2:59:31 1:32:09
12 205 Eva Kramer Tyskland 2:59:32 1:32:10

 

Motionärer 28 km
Nr Namn Klubb
301 Fredrik Tysk Kiruna
302 Lena Poromaa Kö funktionär

 

Damer 11 km
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 557 Emmy Johansson Gällivare SK 0:36:13 0:00:00
2 555 Elli-Margrete Sikku Soppero SF 0:36:18 0:00:05
3 558 Lina Lantto Gällivare SK 0:36:29 0:00:16
4 551 Olivia Söderlind IFK Kiruna 0:38:47 0:02:34
5 564 Klara Johansson Jukkasjärvi IF 0:40:27 0:04:14
6 556 Monica Nutti Blind Soppero SF 0:45:33 0:09:20
7 566 Emma Unander Vittangi SK 0:53:01 0:16:48
8 565 Anki Larsson Vittangi SK 0:56:10 0:19:57
9 563 Anna-karin Lantto Gällivare 1:02:49 0:26:36
10 559 Sire Blind Vittangi SK 1:06:08 0:29:55
11 562 Margareta Lantto Öjebyn 1:07:19 0:31:06
12 552 Sanna Gunnare IFK Kiruna 1:11:17 0:35:04
13 561 Sofia Lagerlöf Määttä Vittangi SK 1:13:52 0:37:39
14 560 Emma Engström Vittangi SK 1:14:15 0:38:02
15 553 Cicil Edillor Salmi 0 1:32:53 0:56:40
16 554 Moa Lidström KBAB 1:47:12 1:10:59

 

Herrar 11 km
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 511 Edvin Olsson Jukkasjärvi IF 0:34:49 0:00:00
2 510 Jesper Jakobsson Gällivare SK 0:36:20 0:01:31
3 501 Fredrik Söderlind IFK Kiruna 0:38:48 0:03:59
4 504 Sune Ögren Jukkasjärvi IF 0:39:42 0:04:53
5 512 Henrik Johansson Jukkasjärvi IF 0:40:28 0:05:39
6 508 Lars-Ola Blind Soppero SF 0:41:25 0:06:36
7 513 Daniel Asplund Soppero SF 0:45:11 0:10:22
8 509 Olof-Henrik Sikku Soppero SF 0:45:32 0:10:43
9 502 Eddie Tornberg IFK Kiruna 0:47:50 0:13:01
10 505 Jakob Gunnare IFK Kiruna 0:47:51 0:13:02
11 514 Jonatan Larsen Soppero SF 0:48:29 0:13:40
12 503 Stefan Tornberg IFK Kiruna 0:54:19 0:19:30
13 507 Jan Gunnare IFK Kiruna 0:59:02 0:24:13

 

Utan tidtagning 11 km
350 Meja Lantto Vittangi SK

 

Damer 3 km
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 465 Lova Blind Juhlin Soppero SF 0:11:38 0:00:00
2 459 Vilma Majbäck Jukkasjärvi IF 0:11:39 0:00:01
3 457 Anne-Merethe Sikku Sopper SF 0:11:41 0:00:03
4 462 Sally Johansson Jukkasjärvi IF 0:11:45 0:00:07
5 453 Malin Olofsson Malmbergets AIF 0:11:46 0:00:08
6 454 Elvira Niva IFK Kiruna 0:12:19 0:00:41
7 466 Thilda-Maren Blind Juhlin Soppero SF 0:12:42 0:01:04
8 464 Vendela Linder Jukkasjärvi IF 0:13:28 0:01:50
9 468 Klara Pettersson Jukkasjärvi IF 0:14:46 0:03:08
10 460 Mimmi Lindmark IFK Kiruna 0:15:06 0:03:28
11 461 Amilia Blind Sopper SF 0:15:16 0:03:38
12 462 Ella Sikku Kuhmunen IFK Kiruna 0:15:21 0:03:43
13 468 Alva Johansson Blind Vittangi SK 0:15:42 0:04:04
14 464 Celina Asplund Soppero SF 0:16:15 0:04:37
15 465 Saga Krypsjö Vittangi SK 0:17:00 0:05:22
16 466 Alma Pekkari Parakka IF 0:20:12 0:08:34
17 456 Cassandra A-Junkka 0 0:20:13 0:08:35
18 461 Amanda Videholm Vittangi SK 0:20:29 0:08:51
19 451 Siri Wiss Vittangi SK 0:21:29 0:09:51
20 452 Elsa Fors Vittangi SK 0:21:48 0:10:10

 

Herrar 3 km
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 413 Samuel Larsen Soppero SF 0:11:37 0:00:00
2 418 Axel Johansson Kiruna 0:11:44 0:00:07
3 409 Nils-Markus Marakatt Soppero SF 0:11:55 0:00:18
4 412 Simon Asplund Soppero SF 0:12:59 0:01:22
5 408 Adrian Marakatt Soppero SF 0:13:30 0:01:53
6 419 Lukas Huuva Kiruna Sameförening 0:14:39 0:03:02
7 404 Ante Blind Vittangi SK 0:15:12 0:03:35
8 407 Erik Larsson Vittangi SK 0:17:42 0:06:05
9 414 Olof Nils Päiviö Karesuando 0:17:55 0:06:18
10 416 Johan Thomas Blind Påve Soppero SF 0:18:01 0:06:24
11 402 Ante Allas 0 0:19:01 0:07:24
12 420 Johan Sikku Kuhmunen IFK Kiruna 0:19:36 0:07:59
13 415 Bo-Eskil Wilsdorf Vittangi SK 0:19:43 0:08:06
14 405 William Tervaniemi Vittangi SK 0:19:47 0:08:10
15 401 Noah Engström Vittangi SK 0:20:06 0:08:29
16 411 Umutcan Colak Vittangi SK 0:20:32 0:08:55
17 403 Tage Ögren Vittangi SK 0:23:22 0:11:45
18 410 Albin Johansson Vittangi SK 0:23:23 0:11:46
19 417 Hugo Pettersson Jukkasjärvi IF 0:24:51 0:13:14
20 406 Daniel Porshniev Vittangi SK 0:36:08 0:24:31

 

Utan tidtagning 3 km
1 Olle Fors Vittangi SK
2 Vera Ranner Vittangi SK
3 Viktor Vinsa Vittangi SK
4 Svante Lidström Vittangi SK
6 Selma Engström Vittangi SK
7 Wilma Hedlin Vittangi SK
8 Alva Henriksson Vittangi SK
9 Charlie Säisä Falck Vittangi SK
10 Oliver Lindgren IFK Kiruna
11 Hedda Bjurholt Härdin Luleå
12 Edward Välitalo Vittangi SK
13 Filippa Stålnacke Jukkasjärvi IF
14 Savannah Nilsson Jukkasjärvi IF

 

Utan tidtagning 700 m
Nr Namn Klubb
88 Agnes Wiss Vittangi SK
89 Levi Fors Vittangi SK
90 Astrid Stridsman Vittangi SK
124 Ida Olofsson Malmbergets AIF
132 Emma Olofsson Malmbergets AIF
133 Alvina Niva IFK Kiruna
134 Ejda Ögren Vittangi SK
135 Melker Stålnacke Vittangi SK
136 Luna Stålnacke Vittangi SK
137 Elmina Engström Vittangi SK
138 Nova Edeblom
139 Wilja Eliasson Vittangi SK
140 My Eliasson Vittangi SK
141 Linn Lantto Vittangi SK
142 Mia Lantto Vittangi SK
143 Stina Lindmark IFK Kiruna
144 Milla Henriksson Vittangi SK
145 Axel T Blind Vittangi SK
146 Ellen Lindmark
147 Kim Krypsjö Vittangi SK
148 Melker Bachmann Vittangi SK
149 Gustav Bachmann Vittangi SK
150 Alvar Linder Jukkasjärvi IF
151 Jolene Pekkari Vittangi SK
152 Casper Blind Juhlin Soppero SF
153 Benjamin Isaksson
160 Knut Määttä Vittangi SK
161 Tilde Winman Vittangi SK
162 Noah Lindgren Kiruna
163 Lova-Li Henriksson Jukkasjärvi IF
164 Svante Nilsson Malmbergets AIF
165 Harry engström Vittangi SK
166 Alva Elenius Svappavaara AIF
167 Hille Elenius Svappavaara AIF
168 Isak Kirsilä Svappavaara AIF
169 Svea Sterner Svappavaara AIF
170 Ingemar Sterner Svappavaara AIF
172 Dion Muotka Vittangi SK
173 Julie Modig Vittangi SK
174 Ebba-Stina Rimpi Jokkmokk SK
175 Alma Eliasson Vittangi SK
176 Axel Eliasson Vittangi SK
177 Selina Nilsson Baas Vittangi SK
178 EdvinTuoremaa Linghall Vittangi SK

 

Antal fullföljda kopparrajden 2019.
Damer 28 km 12 st
Herrar 28 km 67 st
Utan tid 28 km 2 st
Damer 11 km 16 st
Herrar 11 km 13 st
Utan tid 11 km 1 st
Flickor 3 km 20 st
Pojkar 3 km 20 st
Utan tid 3 km 14 st
Utan tid 700 m 44 st
Summa 209 st