6 JUNILOPPET | 2017

15 km herrar

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid
1 166 Henrik Fjellborg Gällivare Skidallians 00:53:56
2 165 Daniel Larsson Överkalix IF 00:56:26
3 164 Hans Turtola Nilivaara IS 00:58:57
4 162 Per Lundström Umeå 01:02:17
5 168 Peter Alex Kiruna 01:03:28
6 160 Robert Mattsson Vittangi SK 01:04:09
7 157 Petter Särkijärvi Liviöjärvi IF 01:05:09
8 153 Fredrik Henriksson Vittangi SK 01:07:29
9 151 Niklas Löfström Kiruna 01:08:04
10 152 Patrik Laaksonen Vittangi SK 01:08:34
11 155 Robert Nordström Vittangi SK 01:08:49
12 163 Rikard Johansson Kiruna 01:10:13
13 167 Jan-Ove Jakobsson IFK Lainio 01:10:57
14 169 Erik Kruukka Vittangi SK 01:11:28
15 158 Mats Stålnacke SAIF 01:11:55
16 159 Erik Nilsson Vittangi SK 01:12:04
17 156 Christian O Lundström Kiruna 01:14:17
18 161 Petter Larsson Vittangi SK 01:15:03

15 km damer

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid
1 176 Karin Estola Kiruna 01:11:35

7,5 km herrar

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid
1 507 Viktor Majbäck Jukkasjärvi IF 00:28:44
2 501 Fredrik Söderlind IFK Kiruna 00:29:28
3 505 Serac Tegai Vittangi SK 00:30:17
4 504 Johan Häggroth LKFF 00:30:50
5 506 Ole Juuso IFK Kiruna 00:33:19
6 502 Anders Häggroth Vittangi SK 00:35:14
7 503 Johan Nilsson Vittangi SK 00:37:37

7,5 km damer

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid
1 558 Maja Majbäck Jukkasjärvi IF 00:27:32
2 557 Moa Majbäck Jukkasjärvi IF 00:31:51
3 553 Lenita Lindmark Kirunahälsan 00:37:53
4 551 Irene Mattsson Kiruna kommun 00:41:15
5 556 Lisette Modig Kiruna kommun 00:43:23
6 554 Saron Tegai Vittangi SK 00:55:35
7 555 Elin Råman Vittangi SK 00:55:36

3,8 km herrar

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid
1 401 Ludvig Söderlind IFK Kiruna 00:16:46

3,8 km damer

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid
1 451 Olivia Söderlind IFK Kiruna 00:18:00
2 457 Asta Lind Oja Jukkasjärvi IF 00:19:50
3 452 Edit Söderlind IFK Kiruna 00:19:51
4 456 Turina Johansson Jukkasjärvi IF 00:20:48
5 453 Eleonor Söderlind IFK Kiruna 00:20:58
6 454 Ellen Löfström Kiruna 00:24:17
7 455 Ines Häggrot Jukkasjärvi IF 00:26:33

1,5 km barn

Nr Namn Klubb
601 Melinda Holma Vittangi SK
602 Adriana Holma Vittangi SK
603 Siri Wiss Vittangi SK
604 Agnes Wiss Vittangi SK
605 Astrid J Stridsman Kiruna
606 Malte Henriksson Kauppi Kiruna
607 Thea Henriksson Kiruna
608 Melker Stålnacke Vittangi SK
609 Vilhelm Nilsson Vittangi SK
610 Hjalmar Nilsson Vittangi SK
611 Linn Lantto Vittangi SK
612 Edward Välitalo Vittangi SK
613 Axel Blind Vittangi SK
614 William Blind Vittangi SK
615 Alvin Hedlin Vittangi SK
616 Noah Engström Vittangi SK
617 Selma Engström Vittangi SK
618 Elmina Engström Vittangi SK
619 Susann Laestadius Kiruna
620 Melinda Valjus Vittangi SK
621 Tyra Johansson Jukkas IF
622 Vega Lind Oja Jukkas IF
623 Bo-Eskil Wilsdorf Vittangi SK
624 Daniel Porshniev Vittangi SK
625 Lydia Alex Kiruna

7,5 km motion

Nr Namn Klubb
51 Cecilia Lantto Vittangi SK
52 Nina Niklasson Vittangi SK
53 Gudrun Uusitalo Vittangi SK

3,8 km motion

1 Hilkka Lahti Vittangi SK
2 Louise Nilsson Vittangi SK
3 Tilda Lidström Vittangi SK
4 Hamid Haydari Kiruna
5 Hannes Löfström Kiruna
6 Marianne Baas Vittangi SK
7 Alf Baas Vittangi SK
8 Mag Araujo Vittangi SK
9 Anders Lidström Vittangi SK
10 Ellen Lidström Uusitalo Vittangi SK
11 Alva Johansson Blind Vittangi SK
12 Teresia Johansson Blind Vittangi SK
13 Erik Larsson Vittangi SK
14 Moa Lidström Vittangi SK
15 Meja Lantto Vittangi SK
16 Hanna Johansson Vittangi SK
17 Ida Hedlin Vittangi SK
18 Wilma Hedlin Vittangi SK
19 Evelina Hedlin Vittangi SK
20 Mikael Lantto Vittangi SK
21 Svante Lantto Vittangi SK
22 Ingela Fors Kruukka Vittangi SK
23 Björn Krukka Vittangi SK
24 Sonja Hansson Vittangi SK
25 Bojan Välitalo Vittangi SK
26 Birgit Bjurholt Vittangi SK

Totalt 95 deltagare!

Kopparrajden 2017

Herrar 28 km.

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 63 Kristoffer Linder Kiruna X-Country IF 1:17:28 0:00:00
2 57 Anders Tuoremaa Kiruna X-Country IF 1:17:32 0:00:04
3 29 Henrik Fjellborg Gellivare Skidallians IK 1:17:34 0:00:06
4 25 Bernt Niva IFK Kiruna 1:17:35 0:00:07
5 86 Lars Tuoremaa Kiruna X-Country IF 1:18:57 0:01:29
6 17 Johannes Rautio VSK 1:19:33 0:02:05
7 68 Mikael Wälivaara Sattajärvi IF 1:20:07 0:02:39
8 4 Daniel Larsson Överkalix IF 1:20:10 0:02:42
9 12 Fredrik Erixon Kiruna Kommun 1:23:18 0:05:50
10 20 Mats J Johansson Tekniska Verken AB 1:23:21 0:05:53
11 31 Eelis Murto OK Sarven 1:23:40 0:06:12
12 56 Kristian Poromaa Jukkasjärvi IF 1:23:53 0:06:25
13 52 Jan-Olov Nilsson Kiruna Kommun 1:25:22 0:07:54
14 49 Markus Ranner Luleguttene 1:25:58 0:08:30
15 62 Henrik Fors Junosuando IK 1:26:14 0:08:46
16 21 Christer Eliasson Tekniska Verken AB 1:26:24 0:08:56
17 41 Per-Martin Kuhmunen IFK Kiruna 1:26:41 0:09:13
18 1 Magnus Stålnacke SAIF 1:26:46 0:09:18
19 30 Jesper Lindberg OK Sarven 1:27:17 0:09:49
20 45 Alexander Linder Kiruna X-Country IF 1:28:06 0:10:38
21 71 Paul Johansson Pajala IF 1:28:26 0:10:58
22 65 Michael Gistafsson Gällivare SAIK 1:28:40 0:11:12
23 11 Simon Lundström Kiruna Kommun 1:28:41 0:11:13
24 43 Örjan Fjällborg Kiruna X-Country IF 1:29:26 0:11:58
25 23 Joel Wahlberg LKAB 1:30:48 0:13:20
26 46 Evert Wester Jukkasjärvi IF 1:31:55 0:14:27
27 34 Magnus Oja IFK Kiruna 1:32:44 0:15:16
28 77 Kristoffer Pounu Kuttainen IF 1:33:57 0:16:29
29 32 Ingvar Henriksson VSK 1:34:44 0:17:16
30 39 Tomas Törevall Gällivare EC 1:35:02 0:17:34
31 75 Ove Pounu Kuttainen IF 1:35:05 0:17:37
32 48 Magnus Esberg Kiruna Sjukhus 1:35:52 0:18:24
33 36 Henrik Johansson Jukkasjärvi IF 1:35:56 0:18:28
34 69 Jonny Hatt Gällivare EC 1:38:35 0:21:07
35 51 Erik Kruukka VSK 1:38:55 0:21:27
36 16 Olof Holmström IFK Kiruna 1:41:17 0:23:49
37 6 Bengt Engström VSK 1:41:27 0:23:59
38 79 Hans Tuoremaa Kiruna Kommun 1:43:27 0:25:59
39 81 Yngve Lindmark LKAB Fritid 1:43:49 0:26:21
40 9 Bror Olofsson Järnvägarnas SK 1:44:40 0:27:12
41 59 Johan Mäki Kaunisvaara IF 1:45:06 0:27:38
42 24 Tomas Rahkola LKAB 1:45:09 0:27:41
43 13 Kent Henriksson Jukkasjärvi IF 1:45:28 0:28:00
44 26 Kenny Westerberg 1:45:41 0:28:13
45 35 Anders Semberg SAIF 1:45:50 0:28:22
46 37 Magnus Emanuelsson LKFF 1:46:11 0:28:43
47 80 Andre Esberg 1:46:29 0:29:01
48 55 Sören Koski Bergens IF 1:46:55 0:29:27
49 10 Jonny Nilsson OK Sarven 1:47:05 0:29:37
50 5 Andreas Edström 1:47:26 0:29:58
51 53 Mikael Rautio VSK 1:48:02 0:30:34
52 70 Jan-Ove Jakobsson IFK Lainio 1:48:09 0:30:41
53 74 Lukas Svangård Pajala IF 1:48:50 0:31:22
54 67 Hans Johansson Kiruna X-Country IF 1:51:20 0:33:52
55 42 Fredrik Ludvigsson Jukkasjärvi IF 1:51:26 0:33:58
56 60 Petter Kero LKAB Fritid 1:51:36 0:34:08
57 66 Stefan Samuelsson Jukkasjärvi IF 1:51:56 0:34:28
58 15 Henrik Holmström IFK Kiruna 1:53:17 0:35:49
59 40 Jan-Roger Eriksson Puoltikasvaara IFF 1:53:18 0:35:50
60 47 Göran Kemi SAIF 1:54:16 0:36:48
61 33 Göran Adolfsson VSK 1:54:54 0:37:26
62 85 Mats Thorneus Jukkasjärvi IF 1:55:00 0:37:32
63 83 Glenn Asplund Soppero SF 1:55:56 0:38:28
64 2 Bengt Larsson Sattajärvi IF 1:56:04 0:38:36
65 72 Aslak Allas 1:56:08 0:38:40
66 58 Magnus Stöckel SAIF 1:58:22 0:40:54
67 82 Johan Törner LKAB Fritid 1:59:15 0:41:47
68 76 Lennart Krekula IFK Kiruna 1:59:49 0:42:21
69 87 Jorma Kärhä Jukkasjärvi IF 1:59:53 0:42:25
70 7 Nils Henrik Allas 2:02:05 0:44:37
71 78 Roger Berggren 2:02:28 0:45:00
72 50 Bernhard Poggats 2:06:12 0:48:44
73 54 Arto Huhtinen 2:06:19 0:48:51
74 3 Niklas Larsson VSK 2:08:31 0:51:03
75 22 Rune Dagfjäll Tekniska Verken AB 2:09:07 0:51:39
76 27 Tommy Emanuelsson 2:09:22 0:51:54
77 64 Robert Nordström VSK 2:09:47 0:52:19
78 8 Petter Larsson VSK 2:10:12 0:52:44
79 88 Ulf Strand Ockelbo OK 2:10:14 0:52:46
80 90 Matti Sormunen Kiruna Sportklubb 2:10:26 0:52:58
81 38 Ville Välitalo VSK 2:12:19 0:54:51
82 84 Bengt Henriksson Masugnsbyn 2:13:15 0:55:47
83 73 Simon Lind Kiruna Kommun 2:17:29 1:00:01
84 19 Daniel Asplund 2:27:00 1:09:32
85 18 Jörgen Rytiniemi SAIF 2:39:45 1:22:17
86 14 Fredrik Näslund 2:40:04 1:22:36
87 89 Anders Westman Gustavsberg OK 2:45:18 1:27:50
88 44 Fredrik Andersson 4:37:04 3:19:36

Damer 28 km

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 209 Lisa Vinsa Piteå Elite 1:26:25 0:00:00
2 215 Ida Niia Nedre Soppero IK 1:46:32 0:20:07
3 208 Marina Riekkola Tekniska Verken AB 1:49:52 0:23:27
4 226 Eva Mettävainio Pajala IF 1:51:55 0:25:30
5 204 Ellen Rosenberg Gellivare Skidallians IK 1:55:36 0:29:11
6 219 Ida Naartijärvi Jukkasjärvi IF 1:57:36 0:31:11
7 202 Lena Hansson Kiruna Kommun 2:04:50 0:38:25
8 213 Maria Nilimaa IFK Kiruna 2:05:33 0:39:08
9 221 Kristin Widmark Bergens IF 2:05:58 0:39:33
10 201 Ann-Christin Samuelsson Kiruna Kommun 2:08:17 0:41:52
11 224 Irene Mattsson Kiruna Kommun 2:08:41 0:42:16
12 203 Maria Hedmark Boden ? 2:15:28 0:49:03
13 214 Sofie Filipsson Puoltikasvaara IFF 2:17:36 0:51:11
14 218 Lisbeth Naartijärvi Kiruna Kommun 2:18:36 0:52:11
15 220 Linnea Widmark Bergens IF 2:21:23 0:54:58
16 227 Lena Kärnebro Kiruna Kommun 2:21:44 0:55:19
17 216 Åsa Niia 2:22:12 0:55:47
18 222 Cecilia Pettersson Jukkasjärvi IF 2:24:46 0:58:21
19 212 Yvonne Säynäjökangas Stömberg IFK Kåbdalis 2:25:06 0:58:41
20 205 Jaana Nykänen 2:32:12 1:05:47
21 206 Nina Nykänen 2:32:18 1:05:53
22 207 Sirpa Nykänen 2:32:24 1:05:59
23 223 Emmalie Savonen SAIF 2:37:47 1:11:22
24 217 Sara Andersson 4:37:04 3:10:39

Damer 11 km

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 551 Marta Rosenberg OK Sarven 0:38:10 0:00:00
2 569 Wilma Fjordell Jukkasjärvi IF 0:38:44 0:00:34
3 570 Elly Margret Sikku Soppero SF 0:40:07 0:01:57
4 559 Olivia Söderlind IFK Kiruna 0:41:55 0:03:45
5 558 Alina Vasara Hammare Luleå Gjutarens IF 0:42:10 0:04:00
6 571 Monica Nutti Blind Soppero SF 0:42:23 0:04:13
7 572 Lovisa Fjällborg Kiruna 0:44:30 0:06:20
8 564 Klara Johansson Jukkasjärvi IF 0:47:11 0:09:01
9 565 Sofia Johansson Jukkasjärvi IF 0:47:12 0:09:02
10 568 Alva Fjordell Jukkasjärvi IF 0:50:52 0:12:42
11 573 Veronica Fjällborg Kiruna 0:50:55 0:12:45
12 561 Edit Söderlind IFK Kiruna 0:51:10 0:13:00
13 560 Eleonor Söderlind IFK Kiruna 0:51:15 0:13:05
14 563 Yvonne Vinsa Vittangi SK 0:52:39 0:14:29
15 554 Kristina Lindmark IFK Kiruna 0:53:11 0:15:01
16 562 Anna-Karin Niva IFK Kiruna 0:53:13 0:15:03
17 555 Sanna Gunnare IFK Kiruna 0:59:00 0:20:50
18 574 Elin Andersson OK Sarven 0:59:37 0:21:27
19 567 Marie Uusijärvi Jukkasjärvi IF 1:03:48 0:25:38
20 566 Teresia J Blind Vittangi SK 1:03:56 0:25:46
21 557 Sara Lindberg OK Sarven 1:05:01 0:26:51
22 556 Britt-Marie Adolfsson Vittangi SK 1:06:06 0:27:56
23 553 Monica Andersson OK Sarven 1:06:48 0:28:38

Herrar 11 km

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 501 Hannes Mickelsson OK Sarven 0:30:43 0:00:00
2 516 Isac Mikael Sikku Soppero SF 0:32:37 0:01:54
3 508 Henri Murto OK Sarven 0:35:30 0:04:47
4 512 Lars-Ola Marakatt IFK Kiruna 0:35:35 0:04:52
5 507 David Lantto OK Sarven 0:35:41 0:04:58
6 511 Samuel Asplund Soppero SF 0:37:00 0:06:17
7 515 Markus Blind Soppero SF 0:37:09 0:06:26
8 517 Nils-Ola Sikku Soppero SF 0:40:08 0:09:25
9 510 Aron Asplund Soppero SF 0:42:51 0:12:08
10 513 Per Mahtte Nutti Soppero SF 0:44:28 0:13:45
11 509 Sune Ögren Jukkasjärvi IF 0:47:17 0:16:34
12 518 Bosse Fjällborg Kiruna 0:47:27 0:16:44
13 514 Nils-Tomas Blind Soppero SF 0:48:26 0:17:43
14 503 Olof Matti Soppero SF 0:51:18 0:20:35
15 505 Jakob Gunnare IFK Kiruna 0:54:30 0:23:47
16 502 Erik Holmström IFK Kiruna 0:55:10 0:24:27
17 519 Mats Holmström IFK Kiruna 0:55:11 0:24:28
18 506 Markus Lindberg OK Sarven 0:59:49 0:29:06
19 504 Jan Gunnare IFK Kiruna 1:00:15 0:29:32

Flickor 3km

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 452 Tekla Vasara Hammare Luleå Gjutarens IF 0:12:06 0:00:00
2 455 Sire Blind Vittangi SK 0:13:44 0:01:38
3 458 Sissel Trägårdh IFK Kiruna 0:13:52 0:01:46
4 459 Anne Merete Sikku Soppero SF 0:14:08 0:02:02
5 453 Lova Blind Juhlin Soppero SF 0:14:15 0:02:09
6 461 Viola Björnström IFK Kiruna 0:15:57 0:03:51
7 456 Mira Blind Vittangi SK 0:18:18 0:06:12
8 457 Lovisa Huuva Kiruna Sameförening 0:18:53 0:06:47
9 451 Alva Johansson Blind Vittangi SK 0:19:06 0:07:00
10 454 Ellen Lidström Uusitalo Vittangi SK 0:20:12 0:08:06
11 460 Melinda Valjus Vittangi SK 0:26:37 0:14:31

Pojkar 3km

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 412 Lars Ola Blind Soppero SF 0:10:24 0:00:00
2 411 Olof Henrik Sikku Soppero SF 0:10:31 0:00:07
3 413 Samuel Larsen Soppero SF 0:13:15 0:02:51
4 408 Nils-Markus Marakatt IFK Kiruna 0:13:16 0:02:52
5 409 Jona Nutti Soppero SF 0:13:29 0:03:05
6 406 Lukas Huuva Kiruna Sameförening 0:16:14 0:05:50
7 402 Erik Larsson Vittangi SK 0:17:37 0:07:13
8 410 Mikael Ailu Blind Soppero SF 0:17:40 0:07:16
9 403 Ante Allas 0:18:05 0:07:41
10 416 Axel Jakobsson IFK Kiruna 0:18:10 0:07:46
11 407 Joakim Trägårdh IFK Kiruna 0:18:47 0:08:23
12 404 Ante Blind Vittangi SK 0:18:48 0:08:24
13 405 Bo-Eskil Wilsdorf Vittangi SK 0:19:52 0:09:28
14 415 Vilgot Björnström IFK Kiruna 0:26:47 0:16:23
15 401 Albin Johansson Vittangi SK 0:26:52 0:16:28
16 414 Albin Zakrisson Piteå 0:29:04 0:18:40

Pojkar och flickor 3 km utan tidtagning

Nr Namn Klubb
1 Meja Lantto Vittangi SK
2 Ville Johansson Vittangi SK
3 Elsa Fors Vittangi SK
4 Olle Fors Vittangi SK
6 Hugo P-Isaksson Jukkasjärvi IF
7 Klara P-Isaksson Jukkasjärvi IF
8 Ella Sikku Kuhmunen IFK Kiruna
9 Thilda Maren Blind Soppers SF
10 Amilia Blind Soppers SF
11 Lova Uvén Vittangi SK
12 Vidar Björström IFK Kiruna
13 Viktor Lind
14 Tilda Jakobsson Vittangi SK

Barn 700m utan tidtagning

Nr Namn Klubb
151 Melker Stålnacke Vittangi SK
152 Daniel Porshniev Vittangi SK
153 Svante Lantto Vittangi SK
154 Elvira Niva IFK Kiruna
155 Alvina Niva IFK Kiruna
156 Johan Sikku Kuhmunen IFK Kiruna
157 Edward Välitalo Vittangi SK
158 Liam Lindberg Vittangi SK
159 Uni Siikavaara Kiruna
160 Tage Ögren Vittangi SK
161 Ejda Ögren Vittangi SK
162 Harry Engström Vittangi SK
163 Josef Asplund Soppero SF
164 Selina Asplund Soppero SF
165 Astrid J Stridsman Vittangi SK
166 Adrian Marakatt IFK Kiruna
167 Marit Ellen Blind Soppero SF
168 Inger Ann Blind Soppero SF
169 Alvin Hedlin Vittangi SK
170 Wilma Hedlin Vittangi SK
171 Elli Uvén Vittangi SK
174 Linn Lantto Vittangi SK
175 Gry Ludvigsson Jukkasjärvi IF
176 Arvid Ludvigsson Jukkasjärvi IF
177 Gustav Ludvigsson Jukkasjärvi IF
178 Eila Vasara Hammare Luleå Gjutaren
179 Alva Henriksson Vittangi SK
180 Milla Henriksson Vittangi SK
181 Hedda Bjurholt Härding Vittangi SK
182 Maja Gustavsson P-vaara
183 Saga Gustavsson P-vaara
184 Alexander Kieski Vittangi SK
185 Wilja Eliasson Vittangi SK
186 My Eliasson Vittangi SK
187 Tilde Winman Vittangi SK
188 Melina Edström Kiruna
189 Joline Edström Kiruna
190 Svante Nilsson Malmberget
191 Fritz Paetow Kiruna

6 Juniloppet | 2016

15 km herrar
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid
1 161 Jonatan Svensson Kiruna 0:56:29
2 170 Magnus Lindmark IFK Kiruna 0:56:32
3 152 Johannes Rautio Vittangi SK 0:59:40
4 166 Daniel Dyrander Bergens IF 0:59:49
5 160 Serac Tegai Vittangi SK 1:01:19
6 163 Peter Alex Kiruna 1:01:44
7 168 Robert Mattsson Vittangi SK 1:02:14
8 167 Erik Kruukka Vittangi SK 1:04:20
9 156 Magnus Stålnacke SAIF 1:08:17
10 155 Mats Stålnacke SAIF 1:10:38
11 154 Robert Nordström Vittangi SK 1:10:41
12 162 Morgan Färnström Run For Fun 1:14:12
13 157 Erik Nilsson Vittangi SK 1:15:45
14 151 Petter Larsson Vittangi SK 1:17:44
15 158 Johan Nilsson Vittangi SK 1:18:24
16 165 Jan Roger Eriksson Puoltikasvaara IFF 1:20:52
17 153 Niklas Larsson Vittangi SK 1:21:39
18 159 Hans Åkerström Kiruna #VALUE!
19 164 Nummerlapp saknas 0 #VALUE!
20 169 Daniel Åberg Vittangi SK #VALUE!

15 km damer
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid
1 176 Cornelia Henriksson Morjärvs SK 1:04:47
2 178 Frida Lind Oja Jukkasjärvi IF 1:08:33
3 177 Cecilia Häggroth Jukkasjärvi IF 1:13:43

7,5 km herrar
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid
1 509 Fredrik Söderlind IFK Kiruna 0:28:55
2 508 Ludvig Söderlind IFK Kiruna 0:29:25
3 501 Henrik Lundholm Riviera FI 0:30:41
4 510 Isak Mikael Sikku Soppero SF 0:34:16
5 506 Thomas Rosenkrantz Kiruna Praliner 0:34:17
6 503 Patrik Laaksonen Vittangi SK 0:37:16
7 507 Samuel Koski BIFF 0:37:33
8 504 Björn Fredriksson Vittangi SK 0:40:23
9 505 Kim Valjus Vittangi SK 0:49:40
10 502 Hans Winman Vittangi SK 1:03:41

7,5 km damer
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid
1 557 Anna-Karin Ylivainio Jukkasjärvi IF 0:32:36
2 554 Therese Patomella Jukkasjärvi IF 0:37:06
3 555 Sofie Filipsson Puoltikasvaara IFF 0:42:04
4 558 Tilda Lidström Vittangi SK 0:43:13
5 551 Cecilia Lantto Vittangi SK 1:12:21
6 556 Anna-Lena Wilsdorf Vittangi SK 1:12:43
7 552 0 0 #VALUE!
8 553 Margareta Winman Vittangi SK #VALUE!

3,8 km damer
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid
1 454 Olivia Söderlind IFK Kiruna 0:20:17
2 452 Asta Lind Oja Jukkasjärvi IF 0:21:07
3 456 Edith Söderlind IFK Kiruna 0:21:08
4 457 Kristina Lindmark IFK Kiruna 0:21:31
5 453 Eleonor Söderlind IFK Kiruna 0:21:33
6 458 Anna-Karin Niva IFK Kiruna 0:21:33
7 451 Bew Rawangsamrong Vittangi SK 0:30:44

1,5 km barn
Nr Namn Klubb
201 Linn Lantto Vittangi SK
202 Saga Krypsjö Vittangi SK
203 Melker Stålnacke Vittangi SK
204 Felicia Rehnblom Vittangi SK
205 Ville Johansson Vittangi SK
206 Edward Välitalo Vittangi SK
207 Adriana Holma Vittangi SK
208 Melinda Holma Vittangi SK
209 Tilda Vitikko Kiruna
210 Wilma Vitikko Kiruna
211 Valter Hammar Kiruna
212 Arvid Hammar Kiruna
213 Einar Hammar Kiruna
214 Tim Asp Klemo Kiruna
215 Million Glad Ahlzén Kiruna
216 Charlie Säisä Falck Vittangi SK
217 Lowa Rehnblom Kiruna
218 Ellen Lidström Uusitalo Vittangi SK
220 Hjalmar Nilsson Ögren Vittangi SK
221 Melinda Valjus Vittangi SK
222 Leona Lantto Vittangi SK
223 Lukas Vanhatalo Vittangi SK
224 Noah Engström Vittangi SK
225 Selma Engström Vittangi SK
226 Alva Johansson Blind Vittangi SK
227 Erica Jakobsson Vittangi SK
228 Astrid J-son Stridsman Vittangi SK
229 Wilma Hedlin Vittangi SK
230 Alvin Hedlin Vittangi SK
231 Fia Färnström Run For Fun
232 Ninni Färnström Run For Fun
233 Harry Engström Vittangi SK
234 Abbe Fredriksson Vittangi SK
235 Vega Lind Oja Jukkasjärvi IF
236 Bo-Eskil Wilsdorf Vittangi SK
237 Adam Ylivainio Jukkasjärvi IF
238 Svante Ylivainio Jukkasjärvi IF
239 Greta Åkerström Kiruna
240 Tage Ögren Vittangi SK
241 Ejda Ögren Vittangi SK

KOPPARRAJDEN | 2016

Damer 3 km

Segrartid

 11:10:32

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff Startid Sluttid
1 464 Elle-Margret Sikku Soppero SF t:10:32 t:00:00 11:00:00 11:10:32
2 457 Unni Häggroth Jukkasjärvi IF t:12:16 t:01:44 11:00:00 11:12:16
3 451 Ines Häggroth Jukkasjärvi IF t:13:21 t:02:49 11:00:00 11:13:21
4 456 Sissel Trägårdh IFK Kiruna t:13:40 t:03:08 11:00:00 11:13:40
5 452 Sire Blind Vittangi SK t:13:56 t:03:24 11:00:00 11:13:56
6 467 Magda Lindmark SAIF t:14:07 t:03:35 11:00:00 11:14:07
7 465 Bew Rawangsamrong Vittangi SK t:14:42 t:04:10 11:00:00 11:14:42
8 468 Greta Stålnacke SAIF t:14:54 t:04:22 11:00:00 11:14:54
9 466 Lajsa-Maret Päiviö Jukkasjärvi IF t:15:14 t:04:42 11:00:00 11:15:14
10 460 Ida-Louise Svonni Duoddaras t:15:23 t:04:51 11:00:00 11:15:23
11 459 Lovisa Huuva Kiruna t:17:53 t:07:21 11:00:00 11:17:53
12 458 Julia Lantto Vittangi SK t:17:56 t:07:24 11:00:00 11:17:56
13 453 Mira Blind Vittangi SK t:18:18 t:07:46 11:00:00 11:18:18
14 461 Ellenora Svonni Duoddaras t:18:25 t:07:53 11:00:00 11:18:25
15 455 Alma Svonni Jukkasjärvi IF t:19:04 t:08:32 11:00:00 11:19:04
16 463 Lina Uusitalo Vittangi SK t:20:30 t:09:58 11:00:00 11:20:30
17 462 Ronja Nilimaa Vittangi SK t:20:35 t:10:03 11:00:00 11:20:35

Herrar 3 km

Segrartid

 11:10:30

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff Startid Sluttid
1 409 Lars-Ola Blind Soppero SF t:10:30 t:00:00 11:00:00 11:10:30
2 410 Olof-Henrik Sikku Soppero SF t:10:31 t:00:01 11:00:00 11:10:31
3 405 Alvin Svonni Jukkasjärvi IF t:11:33 t:01:03 11:00:00 11:11:33
4 404 Jakob Gunnare IFK Kiruna t:13:11 t:02:41 11:00:00 11:13:11
5 411 Anton Lindstedt Kiruna IF t:14:17 t:03:47 11:00:00 11:14:17
6 412 Leon Stålnacke t:18:52 t:08:22 11:00:00 11:18:52
7 407 Edon Sulejmani Vittangi SK t:18:59 t:08:29 11:00:00 11:18:59
8 408 Simon Asplund Soppero SF t:21:12 t:10:42 11:00:00 11:21:12
9 403 Albin Johansson Vittangi SK t:30:49 t:20:19 11:00:00 11:30:49

Damer 11 km

Segrartid

 11:34:23

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff Startid Sluttid
1 558 Marja-Meele Päiviö Jukkasjärvi IF t:34:23 t:00:00 11:00:00 11:34:23
2 559 Marta Rosenberg OK Sarven t:36:08 t:01:45 11:00:00 11:36:08
3 556 Eida Härkönen Jukkasjärvi IF t:37:45 t:03:22 11:00:00 11:37:45
4 567 Monica Nutti Blind Soppero SF t:40:54 t:06:31 11:00:00 11:40:54
5 553 Olivia Söderlind IFK Kiruna t:42:14 t:07:51 11:00:00 11:42:14
6 560 Elin Andersson OK Sarven t:46:58 t:12:35 11:00:00 11:46:58
7 566 Veronica Fjellborg Jukkasjärvi IF t:46:59 t:12:36 11:00:00 11:46:59
8 570 Ingela Fors Kruukka Vittangi SK t:49:38 t:15:15 11:00:00 11:49:38
9 565 Linnea Fjellborg Gve Skidallians t:49:55 t:15:32 11:00:00 11:49:55
10 564 Alva Fjordell Jukkasjärvi IF t:50:49 t:16:26 11:00:00 11:50:49
11 554 Edit Söderlind IFK Kiruna t:54:34 t:20:11 11:00:00 11:54:34
12 555 Eleonor Söderlind IFK Kiruna t:54:35 t:20:12 11:00:00 11:54:35
13 569 Kristina Lindmark IFK Kiruna t:54:56 t:20:33 11:00:00 11:54:56
14 568 Anna-Karin Niva IFK Kiruna t:54:58 t:20:35 11:00:00 11:54:58
15 562 Elsa Sulejmani Vittangi SK t:55:53 t:21:30 11:00:00 11:55:53
16 563 Marie Uusijärvi Jukkasjärvi IF t:00:16 t:25:53 11:00:00 12:00:16
17 561 Monica Andersson OK Sarven t:08:38 t:34:15 11:00:00 12:08:38
18 552 Raija Matinlompolo Unbyns IF t:09:25 t:35:02 11:00:00 12:09:25
19 551 Cecilia Lantto Vittangi SK t:12:25 t:38:02 11:00:00 12:12:25

Herrar 11 km

Segrartid

 11:29:55

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff Startid Sluttid
1 505 Eelis Murto OK Sarven t:29:55 t:00:00 11:00:00 11:29:55
2 516 Isac-Mikael Sikku Soppero SF t:32:15 t:02:20 11:00:00 11:32:15
3 503 Viktor Majbäck Jukkasjärvi IF t:32:51 t:02:56 11:00:00 11:32:51
4 504 Henri Murto OK Sarven t:33:29 t:03:34 11:00:00 11:33:29
5 506 Olof Holmström IFK Kiruna t:35:40 t:05:45 11:00:00 11:35:40
6 512 Samuel Asplund Soppero SF t:37:08 t:07:13 11:00:00 11:37:08
7 515 Marcus Blind Soppero SF t:38:32 t:08:37 11:00:00 11:38:32
8 507 Alex Lindahl Jukkasjärvi IF t:43:17 t:13:22 11:00:00 11:43:17
9 508 Hans Lindahl Jukkasjärvi IF t:44:29 t:14:34 11:00:00 11:44:29
10 509 Serac Tegai Vittangi SK t:44:35 t:14:40 11:00:00 11:44:35
11 511 Rodon Sulejmani Vittangi SK t:44:39 t:14:44 11:00:00 11:44:39
12 513 Kim Valjus Vittangi SK t:48:47 t:18:52 11:00:00 11:48:47
13 517 Johannes Matti Soppero SF t:49:45 t:19:50 11:00:00 11:49:45
14 510 Leif-Erik Wilsdorf Vittangi SK t:54:10 t:24:15 11:00:00 11:54:10
15 502 Jan Gunnare IFK Kiruna t:58:14 t:28:19 11:00:00 11:58:14

Damer 28 km

Segrartid

 12:32:48

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff Startid Sluttid
1 207 Ellenor Jakobsson OK Sarven t:32:48 t:00:00 11:00:00 12:32:48
2 204 Marie Älvstrand t:34:26 t:01:38 11:00:00 12:34:26
3 205 Hanna Forsberg t:34:28 t:01:40 11:00:00 12:34:28
4 221 Jennie Bäckström Kiruna Ridklubb t:35:23 t:02:35 11:00:00 12:35:23
5 220 Lis-Marie Svonni Jukkasjärvi IF t:36:01 t:03:13 11:00:00 12:36:01
6 216 Sara Johansson Jukkasjärvi IF t:36:28 t:03:40 11:00:00 12:36:28
7 218 Cecilia Häggroth Jukkasjärvi IF t:37:52 t:05:04 11:00:00 12:37:52
8 217 Annika Kristoffersson Abisko IF t:40:58 t:08:10 11:00:00 12:40:58
9 211 Ellen Rosenberg OK Sarven t:42:45 t:09:57 11:00:00 12:42:45
10 208 Anneli Murto OK Sarven t:45:22 t:12:34 11:00:00 12:45:22
11 212 Malin Fors t:53:18 t:20:30 11:00:00 12:53:18
12 202 Lena Hansson Kiruna Kommun t:58:45 t:25:57 11:00:00 12:58:45
13 223 Ann-Helen Fors Bergens IF t:00:08 t:27:20 11:00:00 13:00:08
14 219 Lisbeth Naartijärvi Kiruna Kommun t:12:22 t:39:34 11:00:00 13:12:22
15 210 Yvonne Strömberg IFK Kiruna t:16:31 t:43:43 11:00:00 13:16:31
16 222 Lisa Isberg Kiruna Kommun t:17:18 t:44:30 11:00:00 13:17:18
17 214 Nina Nykänen t:18:35 t:45:47 11:00:00 13:18:35
18 215 Sirpa Nykänen t:24:19 t:51:31 11:00:00 13:24:19
19 213 Jaana Nykänen t:34:38 t:01:50 11:00:00 13:34:38
20 209 Linda Forssmark t:37:33 t:04:45 11:00:00 13:37:33
21 201 Stina Pesonen Eliasson IFK Kiruna t:39:34 t:06:46 11:00:00 13:39:34

Herrar 28 km.

Segrartid

12:14:14

Namn Klubb Anv. tid Diff Startid Sluttid
Alexander Linder Kiruna X-Country t:14:14 t:00:00 11:00:00 12:14:14
Bernt Niva IFK Kiruna t:14:17 t:00:03 11:00:00 12:14:17
Per Martin Kuhmunen IFK Kiruna t:14:18 t:00:04 11:00:00 12:14:18
Kristofer Linder Kiruna X-Country t:14:20 t:00:06 11:00:00 12:14:20
Daniel Larson Överkalix IF t:14:38 t:00:24 11:00:00 12:14:38
Johannes Rautio Vittangi SK t:15:46 t:01:32 11:00:00 12:15:46
Ivan Forsgren Karlslund IF t:16:05 t:01:51 11:00:00 12:16:05
Jan-Olov Nilsson Kiruna Kommun t:18:34 t:04:20 11:00:00 12:18:34
Markus Ranner Lulegutter t:18:35 t:04:21 11:00:00 12:18:35
Örjan Fjällborg Kiruna X-Country t:23:36 t:09:22 11:00:00 12:23:36
Magnus Pounu Kuttainen IF t:23:52 t:09:38 11:00:00 12:23:52
Magnus Oja IFK Kiruna t:24:09 t:09:55 11:00:00 12:24:09
Markus Töyrä Pajala IF t:24:10 t:09:56 11:00:00 12:24:10
John Tomas Påve Soppero FF t:24:20 t:10:06 11:00:00 12:24:20
Jan Ryrland IFK Kiruna t:24:48 t:10:34 11:00:00 12:24:48
Andreas Töyrä Kuttainen IF t:24:50 t:10:36 11:00:00 12:24:50
Erik Kruuka Vittangi SK t:25:02 t:10:48 11:00:00 12:25:02
Nils Ola Sikku Soppero FF t:25:28 t:11:14 11:00:00 12:25:28
Magnus Stålnacke SAIF t:25:56 t:11:42 11:00:00 12:25:56
Kjell Andersson Jukkasjärvi IF t:26:11 t:11:57 11:00:00 12:26:11
Ingemar Eriksson Bergens IF t:26:55 t:12:41 11:00:00 12:26:55
Ove Pounu Kuttainen IF t:26:56 t:12:42 11:00:00 12:26:56
Robin Strålberg Vivungi SK t:27:25 t:13:11 11:00:00 12:27:25
Magnus Thorebäck t:28:25 t:14:11 11:00:00 12:28:25
Petter Töyrä Pajala IF t:28:46 t:14:32 11:00:00 12:28:46
Evert Wester Jukkasjärvi IF t:29:49 t:15:35 11:00:00 12:29:49
Henrik Holmström IFK Kiruna t:30:01 t:15:47 11:00:00 12:30:01
Yngve Lindmark LKAB Fritid t:30:26 t:16:12 11:00:00 12:30:26
Rickard Rova Jukkasjärvi IF t:30:44 t:16:30 11:00:00 12:30:44
Erik Esberg Kuttainen IF t:30:45 t:16:31 11:00:00 12:30:45
Svante Zachrisson Abisko IF t:30:47 t:16:33 11:00:00 12:30:47
Östen Pekkari IFK Kiruna t:31:04 t:16:50 11:00:00 12:31:04
Viktor Johansson Jukkasjärvi IF t:31:33 t:17:19 11:00:00 12:31:33
Lasse Uusitalo Pajala IF t:32:46 t:18:32 11:00:00 12:32:46
Ingemar Edsberg Kuttainen IF t:32:49 t:18:35 11:00:00 12:32:49
Petter Stridsman Svappavaara AIF t:32:50 t:18:36 11:00:00 12:32:50
Gunder Fors Junosuando IF t:33:18 t:19:04 11:00:00 12:33:18
David Andersson-Junkka t:33:33 t:19:19 11:00:00 12:33:33
Patrik Grundell SAIF t:34:25 t:20:11 11:00:00 12:34:25
Kent Strålberg Vivungi SK t:34:47 t:20:33 11:00:00 12:34:47
Bror Olofsson Järnvägarnas SK t:35:30 t:21:16 11:00:00 12:35:30
Stefan Uusitalo SAIF t:35:42 t:21:28 11:00:00 12:35:42
Ulf Nilimaa Svappavaara AIF t:35:48 t:21:34 11:00:00 12:35:48
Tomas Wester Kiruna Kommun t:36:26 t:22:12 11:00:00 12:36:26
Bengt Unga Järnvägarnas SK t:37:26 t:23:12 11:00:00 12:37:26
Mats Thorneus Jukkasjärvi IF t:37:49 t:23:35 11:00:00 12:37:49
Peter Eriksson Abisko IF t:37:51 t:23:37 11:00:00 12:37:51
Glenn Asplund Soppero FF t:38:27 t:24:13 11:00:00 12:38:27
Andreas Edström t:38:34 t:24:20 11:00:00 12:38:34
Jan Roger Eriksson Puoltikasvaara IFF t:39:01 t:24:47 11:00:00 12:39:01
Mikael Rautio Vittangi SK t:39:05 t:24:51 11:00:00 12:39:05
Josef Edsberg Kuttainen IF t:40:21 t:26:07 11:00:00 12:40:21
Kent Henrikssen Jukkasjärvi IF t:40:56 t:26:42 11:00:00 12:40:56
Ola Hetta IFK Kiruna t:41:10 t:26:56 11:00:00 12:41:10
Kenneth Nilsson LKAB Fritid t:42:51 t:28:37 11:00:00 12:42:51
Aslak Allas Duoddas t:42:58 t:28:44 11:00:00 12:42:58
Stefan Salomonsson Jukkasjärvi IF t:44:10 t:29:56 11:00:00 12:44:10
Magnus Emanuelsson LKAB Fritid t:45:30 t:31:16 11:00:00 12:45:30
Daniel Emriksson Vittangi SK t:47:15 t:33:01 11:00:00 12:47:15
Jorma Kärhä SAIF t:47:26 t:33:12 11:00:00 12:47:26
Roger Mikko IFK Kiruna t:48:15 t:34:01 11:00:00 12:48:15
Olavi Hartikainen Kiruna t:50:03 t:35:49 11:00:00 12:50:03
Johan Törner LKAB Fritid t:50:07 t:35:53 11:00:00 12:50:07
Niclas Pounu Kuttainen IF t:50:15 t:36:01 11:00:00 12:50:15
Fredrik Henriksson Vittangi SK t:50:16 t:36:02 11:00:00 12:50:16
Fredrik Blind Soppero FF t:50:39 t:36:25 11:00:00 12:50:39
Tommy Johansson Jukkasjärvi IF t:51:50 t:37:36 11:00:00 12:51:50
Peter Kemi Svappavaara AIF t:52:08 t:37:54 11:00:00 12:52:08
Patrik Lindstedt Kiruna IF t:53:07 t:38:53 11:00:00 12:53:07
Jesper Lageholm IFK Kiruna t:00:21 t:46:07 11:00:00 13:00:21
Ingemar Kalla IFK Tärendö t:05:45 t:51:31 11:00:00 13:05:45
Joni Liljeblad Kiruna IF t:06:00 t:51:46 11:00:00 13:06:00
Jan-Erik Kemi Järnvägsmännens t:07:06 t:52:52 11:00:00 13:07:06
Rustan Andersson Parakka SK t:10:56 t:56:42 11:00:00 13:10:56
Niklas Larsson Vittangi SK t:18:32 t:04:18 11:00:00 13:18:32
Anton Stålnacke Svappavaara AIF t:18:46 t:04:32 11:00:00 13:18:46
Mikael Lasu Gentlemens Club t:21:44 t:07:30 11:00:00 13:21:44
Torbjörn Juuso Korsträsk IF t:27:59 t:13:45 11:00:00 13:27:59
Daniel Asplund Vittangi SK t:33:43 t:19:29 11:00:00 13:33:43
Jonas Fors Gentlemens Club t:35:00 t:20:46 11:00:00 13:35:00
Carl Bernin Parakka SK t:48:46 t:34:32 11:00:00 13:48:46
Lennart Isaksson Parakka SK t:20:06 t:05:52 11:00:00 14:20:06
Mattias Henriksson Kökarl t:21:23 t:07:09 11:00:00 14:21:23

 

6 Juniloppet | 2015

Herrar 15 km.

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid
1 165 Daniel Dyrander Bergens IF 0:59:17
2 159 Markus Ranner Vittangi SK 1:02:07
3 154 Robert Mattson Vittangi SK 1:05:02
4 160 Petter Mattsson Vittangi SK 1:06:18
5 157 Anders Häggroth Vittangi SK 1:07:22
6 155 Johan Häggroth LKAB Fritid 1:07:43
7 153 Carlo Belleza Vittangi SK 1:08:25
8 164 Erik Kruukka Kuoksu 1:10:22
9 156 Robert Nordström Vittangi SK 1:11:27
10 158 Magnus Stålnacke Svappavaara AIF 1:16:02
11 152 Joakim Kemi Kåge 1:16:44
12 151 Patrik Laaksonen Vittangi SK 1:16:46
13 162 Hans Åkerström Kiruna AIF 1:20:04
14 166 Jan-Roger Eriksson Puoltikasvaara IFF 1:20:06
15 163 Daniel Åberg Vittangi SK 1:20:09
16 161 Johan Nilsson Vittangi SK 1:20:27

Damer 15 km

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid
1 178 Cecilia Häggroth Jukkasjärvi IF 1:13:08
2 177 Moa Lidström Vittangi SK 1:16:25
3 176 Linnéa Rehnblom Vittangi SK 1:44:58

Herrar 7,5 km

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid
1 510 Fredrik Söderlind IFK Kiruna 0:24:50
2 508 Daniel Larsson Outdoor Shopen 0:32:19
3 505 Josef Skum Soppero SF 0:34:46
4 507 Sven-Erik Fjellborg Kaalasjärvi 0:35:14
5 511 Serac Tegai Vittangi SK 0:35:58
6 509 Morgan Färnström LKAB Fritid 0:37:40
7 504 John Tomas Påve Soppero SF 0:37:58
8 501 Simon Engström Vittangi SK 0:38:43
9 506 Leif-Erik Wilsdorf Vittangi SK 0:44:00
10 503 David Engström Vittangi SK 0:46:15

Damer 7,5 km

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid
1 551 Johanna Andersson Kåge 00:37:35
2 552 Elenor Söderlind IFK Kiruna 00:41:02

Herrar 3,8 km

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid
1 408 Ludvig Söderlind IFK Kiruna 0:18:05
2 409 Leo Rawangsamrong Vittangi SK 0:20:54
3 402 Kim Valjus Vittangi SK 0:22:30
4 405 Viktor Jonsson Jukkasjärvi IF 0:31:00
5 407 Axel Jonsson Jukkasjärvi IF 0:32:50
6 406 Samuel Jonsson Jukkasjärvi IF 0:32:51
7 401 Axel Winman Rautio Vittangi SK 0:35:14
8 403 Willam Laaksonen Vittangi SK 0:35:31
9 404 Zack Laaksonen Vittangi SK 0:36:08

Damer 3,8 km

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid
1 454 Lis Svonni Jukkasjärvi IF 00:18:20
2 453 Olivia Söderlind IFK Kiruna 00:21:55
3 452 Bew Rawangsamrong Vittangi SK 00:35:13
4 451 Johanna Henriksson Vittangi SK 00:36:07

 

KOPPARRAJDEN 2015

Herrar 28 km.
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 66 Kristofer Linder Kiruna X-Country 1:20:57 0:00:00
2 14 Bernt Niva IFK Kiruna 1:20:59 0:00:02
3 91 Lars Tuoremaa Kiruna X-Country 1:21:01 0:00:04
4 35 Jan-Olov Nilsson Kiruna Kommun 1:21:06 0:00:09
5 87 Anders Tuoremaa Kiruna X-Country 1:21:12 0:00:15
6 84 Alexander Linder Kiruna X-Country 1:21:17 0:00:20
7 2 Markus Innala Kalix SK 1:22:40 0:01:43
8 30 Niklas Zakrisson Pikkupalo XC 1:22:56 0:01:59
9 38 Mats Johansson Pikkupalo XC 1:23:25 0:02:28
10 69 Niklas Niska Bodens SK 1:23:36 0:02:39
11 16 Daniel Larsson Gällivare EC 1:24:37 0:03:40
12 22 Anton Laine Kalix SK 1:24:56 0:03:59
13 37 Per Martin Kuhmunen IFK Kiruna 1:25:00 0:04:03
14 27 Henrik Lyngmark Gällivare EC 1:26:12 0:05:15
15 52 Johannes Rautio Vittangi SK 1:26:15 0:05:18
16 50 Ivan Forsgren Karlslund IF 1:26:16 0:05:19
17 7 Anton Murto OK Sarven 1:27:13 0:06:16
18 82 Jonny Hatt Gällivare EC 1:27:32 0:06:35
19 85 Viktor Linder Kiruna X-Country 1:29:17 0:08:20
20 61 Henrik Johansson Jukkasjärvi IF 1:30:02 0:09:05
21 11 Joel Törmä Jukkasjärvi IF 1:30:40 0:09:43
22 8 Jan Ryrland IFK Kiruna 1:31:05 0:10:08
23 39 Petter Johansson Jukkasjärvi IF 1:31:13 0:10:16
24 78 Ove Pounu Kuttainens IF 1:31:19 0:10:22
25 81 Ingemar Eriksson Bergens IF 1:33:02 0:12:05
26 89 Gösta Emmoth Järnvägarnas SK 1:33:02 0:12:05
27 18 Kjell Andersson Jukkasjärvi IF 1:34:46 0:13:49
28 41 Felix Selin IFK Kiruna 1:36:46 0:15:49
29 64 Sven Eliasson Karesuando Bensin 1:37:01 0:16:04
30 60 Viktor Johansson Jukkasjärvi IF 1:39:11 0:18:14
31 98 Jon Tomas Påve Soppero SF 1:39:16 0:18:19
32 88 Magnus Emmoth IFK Kiruna 1:39:31 0:18:34
33 10 Magnus Oja PXC 1:39:35 0:18:38
34 47 Mikael Lantto Vittangi SK 1:39:37 0:18:40
35 73 Nils Hedrik Labba Soppero SF 1:39:47 0:18:50
36 15 Eilert Fors Bergens IF 1:39:52 0:18:55
37 17 Ludvig Söderlind IFK Kiruna 1:39:58 0:19:01
38 57 Henrik Holmström IFK Kiruna 1:40:11 0:19:14
39 34 Kent Henriksson LKAB Fritid 1:40:39 0:19:42
40 9 Svante Zakrisson Abisko IF 1:40:54 0:19:57
41 4 Bror Olofsson Järnvägarnas SK 1:41:05 0:20:08
42 5 Bengt Unga Järnvägarnas SK 1:41:10 0:20:13
43 40 Stefan Olsson IFK Kiruna 1:41:23 0:20:26
44 70 Patrik Tuoremaa Kiruna X-Country 1:42:05 0:21:08
45 42 Evert Wester Jukkasjärvi IF 1:42:18 0:21:21
46 77 Petter Esberg SAIF 1:42:21 0:21:24
47 29 Stefan Lindahl Gällivare EC 1:42:39 0:21:42
48 72 Fredrik Blind Soppero SF 1:43:47 0:22:50
49 68 Lasse Uusitalo Pajala 1:43:48 0:22:51
50 67 Hans Johansson Kiruna X-Country 1:44:30 0:23:33
51 21 Peter Isaksson IFK Kiruna 1:44:36 0:23:39
52 94 Dennis Björnström Vittangi SK 1:46:19 0:25:22
53 20 Mattias Wiss Junosuando IK 1:46:43 0:25:46
54 1 Göran Kemi SAIF 1:47:29 0:26:32
55 19 Henrik Henriksson Mukkakangas IF 1:47:42 0:26:45
56 6 Jonny Nilsson OK Sarven 1:47:54 0:26:57
57 80 Mikael Eriksson Puoltikasvaara IFF 1:48:15 0:27:18
58 46 Robin Strålberg Vivungi SK 1:48:20 0:27:23
59 36 Petter Stridsman SAIF 1:48:23 0:27:26
60 24 Yngve Bergqvist Jukkasjärvi IF 1:48:44 0:27:47
61 45 Kent Strålberg Vivungi SK 1:49:26 0:28:29
62 93 Nils Henrik Allas Järnvägarnas SK 1:50:24 0:29:27
63 79 Jan-Roger Eriksson Puoltikasvaara IFF 1:50:53 0:29:56
64 43 Ingemar Mikko IFK Kiruna 1:51:21 0:30:24
65 54 Bengt Larsson Sattajärvi IF 1:51:31 0:30:34
66 13 Stefan Salomonsson Jukkasjärvi IF 1:51:39 0:30:42
67 53 Mats Thorneus Vivungi SK 1:52:30 0:31:33
68 44 Ulf Nilimaa SAIF 1:52:56 0:31:59
69 86 Bengt Engström Vittangi SK 1:52:58 0:32:01
70 26 Ari Järvirova LKAB Fritid 1:53:09 0:32:12
71 65 Oskar Snäll Jukkasjärvi IF 1:53:29 0:32:32
72 56 Erik Kruukka IFK Kuoksu 1:53:47 0:32:50
73 31 Samuel Jonsson SAIF 1:54:23 0:33:26
74 75 Jorma Kärhä SAIF 1:54:34 0:33:37
75 63 Johan Törner SAIF 1:55:22 0:34:25
76 32 Göran Rova IFK Kiruna 1:58:16 0:37:19
77 33 Kurt Rova IFK Kiruna 1:58:17 0:37:20
78 76 Andreas Edström IRF 1:58:55 0:37:58
79 25 Olavi Hartikainen SAIF 1:59:00 0:38:03
80 55 Rune Dagfjäll Kiruna Kommunpartner 1:59:24 0:38:27
81 92 Per Niva Karesuando Kniven 1:59:49 0:38:52
82 62 P-O Blind Vittangi SK 2:00:35 0:39:38
83 12 Ingemar Kalla IFK Tärendö 2:02:04 0:41:07
84 48 Fredrik Henriksson Vittangi SK 2:03:08 0:42:11
85 23 Benny Bäckström SAIF 2:06:00 0:45:03
86 58 Hans Haapalahti Vittangi SK 2:08:47 0:47:50
87 83 Paulus Kuoljok Bergens IF 2:09:10 0:48:13
88 59 Jan-Olov Mikko SAIF 2:11:27 0:50:30
89 49 Jakob Jonsson Ollander Kiruna 2:17:58 0:57:01
90 74 Viktor Matsson Vittangi SK 2:24:43 1:03:46
91 71 Jörgen Rytiniemi SAIF 2:29:29 1:08:32
92 3 Martin Savonen SAIF 2:31:58 1:11:01
93 95 Niclas jakobsson Stockholm 2:44:11 1:23:14
94 96 Mats Leine Stockholm 2:45:06 1:24:09
95 97 Andreas Westman Stockholm 2:47:52 1:26:55
96 90 Danial Qorbani SAIF 3:06:37 1:45:40
97 99 Magnus Stålnacke Kökarl 3:18:42 1:57:45
     
     

 

Damer 28 km
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 216 Mia Eriksson Piteå Elit 1:23:10 0:00:00
2 220 Maria Älvstrand SAIF 1:38:13 0:15:03
3 219 Hanna Forsberg SAIF 1:38:14 0:15:04
4 212 Teija Eliasson Karesuando Bensin 1:38:20 0:15:10
5 204 Sara Pittsa Gällivare SK 1:39:34 0:16:24
6 208 Maja Lundström Vittangi SK 1:46:34 0:23:24
7 201 Annelie Murto OK Sarven 1:49:56 0:26:46
8 202 Ida Naarttijärvi Jukkasjärvi IF 1:52:26 0:29:16
9 217 Kristin Widmark-Engebro Bergens IF 1:57:06 0:33:56
10 210 Madelene Siikavuopio SAIF 2:01:15 0:38:05
11 203 Lisbeth Naarttijärvi Jukkasjärvi IF 2:03:58 0:40:48
12 215 Susanna Harnesk Kiruna Kommun 2:09:52 0:46:42
13 211 Matilda Siikavuopio SAIF 2:11:26 0:48:16
14 214 Yvonne Säynäjäkangas Strömberg IFK Kiruna 2:13:44 0:50:34
15 207 Jaana Nykänen Kiruna 2:19:19 0:56:09
16 206 Nina Nykänen Kiruna 2:19:20 0:56:10
17 221 Linnea Eriksson Rehnblom Vittangi SK 2:26:49 1:03:39
18 205 Jennifer Gustafsson Kiruna 2:29:50 1:06:40
19 209 Margareta Haapalahti Vittangi SK 2:30:38 1:07:28
20 218 Sirpa Nykänen Kiruna 3:06:39 1:43:29
21 213 Cecilia Lantto Vittangi SK 3:18:39 1:55:29

 

Damer 11 km
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 561 Moa Majbäck Jukkasjärvi IF 0:34:38 0:00:00
2 566 Märtha Lindmark IFK Kiruna 0:34:45 0:00:07
3 551 Ellen Rosenberg OK Sarven 0:36:12 0:01:34
4 552 Marta Rosenberg OK Sarven 0:37:12 0:02:34
5 558 Marja-Meele Päiviö Jukkasjärvi IF 0:38:07 0:03:29
6 572 Teres Patomella Jukkasjärvi IF 0:38:16 0:03:38
7 556 Lovisa Fjellborg Jukkasjärvi IF 0:39:27 0:04:49
8 555 Eida Härkönen Jukkasjärvi IF 0:40:33 0:05:55
9 571 Monica Nutti Blind Soppero SF 0:43:09 0:08:31
10 559 Elly-Margrethe Sikku Soppero SF 0:45:08 0:10:30
11 560 Carina Sikku Soppero SF 0:45:09 0:10:31
12 557 Veronica Fjällborg Jukkasjärvi IF 0:48:32 0:13:54
13 554 Alva Fjordell Jukkasjärvi IF 0:56:01 0:21:23
14 562 Ebba Lindholm IFK Kiruna 1:01:07 0:26:29
15 563 Pia Lindholm IFK Kiruna 1:01:08 0:26:30
16 553 Marie Uusijärvi Jukkasjärvi IF 1:01:54 0:27:16
17 568 Kristina Lindmark IFK Kiruna 1:04:34 0:29:56
18 567 Anna-Karin Niva IFK Kiruna 1:04:36 0:29:58
19 564 Anna-Karin Eriksson Vittangi SK 1:18:58 0:44:20
20 565 Rut Sammelin Vittangi SK 1:18:59 0:44:21
21 570 Anneli Muotka Vittangi SK 1:19:39 0:45:01

 

Herrar 11 km
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 509 Truls Lindholm IFK Kiruna 0:34:34 0:00:00
2 506 Eelis Murto OK Sarven 0:34:37 0:00:03
3 510 Viktor Majbäck Jukkasjärvi IF 0:36:00 0:01:26
4 505 Henri Murto OK Sarven 0:36:01 0:01:27
5 507 Isac-Mikael Sikku Soppero SF 0:36:50 0:02:16
6 525 John Ante Blind Soppero SF 0:36:53 0:02:19
7 523 Marcus Blind Soppero SF 0:42:19 0:07:45
8 522 Samuel Asplund AXA SC 0:42:20 0:07:46
9 502 Olof Holmström IFK Kiruna 0:42:22 0:07:48
10 511 Ol Johan Blind Soppero SF 0:43:52 0:09:18
11 517 Mattias Pigg Malmbergets AIF 0:46:46 0:12:12
12 513 Alex Lindahl Jukkasjärvi IF 0:47:28 0:12:54
13 504 Johan Nilsson Kiruna kommunpartn. 0:48:10 0:13:36
14 512 Hans Lindahl Jukkasjärvi IF 0:49:16 0:14:42
15 521 Lars Lindmark Kääntöjärvi 0:50:05 0:15:31
16 524 Jim Matti Soppero SF 0:51:23 0:16:49
17 514 Leif-Erik Wilsdorf Vittangi SK 0:51:24 0:16:50
18 516 Oscar Lundström Jukkasjärvi IF 0:52:15 0:17:41
19 515 Thomas Lundström LKAB Fritid 0:52:16 0:17:42
20 519 Rodon Sulejmani Vittangi SK 0:53:47 0:19:13
21 520 Kim Valjus Vittangi SK 0:56:22 0:21:48
22 503 Alf Baas Kiruna kommunpartn. 1:00:20 0:25:46
23 518 Leo Rawangsamrong Vittangi SK 1:06:44 0:32:10
24 508 Gabriel Miernik Malmbergets AIF 1:09:30 0:34:56
25 501 Erik Holmström IFK Kiruna 1:37:27 1:02:53

 

Motionärer 11 km
Nr Namn Klubb
350 Mats Holmström IFK Kiruna
351 Lisa Holmström IFK Kiruna
352 Kajetan Miernik Malmbergets AIF
353 Johan Vidtfelt OK Sarven

 

 

Damer 3 km
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 465 Naemi Tuoremaa Jukkasjärvi IF 12:49 00:00
2 452 Olivia Söderlind IFK Kiruna 13:23 00:34
3 466 Elina Fjellborg Jukkasjärvi IF 14:10 01:21
4 451 Edit Söderlind IFK Kiruna 14:21 01:32
5 473 Elsa Sulejmani Vittangi SK 15:00 02:11
6 469 Sire Blind Vittangi SK 16:38 03:49
7 454 Anne-Merethe Sikku Soppero SF 16:53 04:04
8 476 Turina Johansson Jukkasjärvi IF 17:15 04:26
9 472 Bew Rawangsamrong Vittangi SK 17:34 04:45
10 462 Elina Nilimaa IFK Kiruna 19:02 06:13
11 455 Gerda Fredriksson Jukkasjärvi IF 19:46 06:57
12 459 Johanna Henriksson Vittangi SK 20:25 07:36
13 458 Ronja Nilimaa Piteå 20:35 07:46
14 474 Frida Uusitalo Kiruna 20:46 07:57
15 467 Josefin Henriksson Vittangi SK 20:50 08:01
16 470 Mira Blind Vittangi SK 21:05 08:16
17 463 Viola Björström IFK Kiruna 21:37 08:48
18 468 Alva Johansson Blind Vittangi SK 24:28 11:39
19 471 Ellen Lidström Uusitalo Vittangi SK 24:28 11:39
20 457 Sally Johansson Jukkasjärvi IF 26:10 13:21
21 475 Tyra Johansson Svappavaara AIF 28:51 16:02
22 456 Freja Partapuoli Jukkasjärvi IF 30:23 17:34
23 464 Vida Björström IFK Kiruna 38:59 26:10
24 460 Siri Bjurholt Kiruna 41:39 28:50
25 477 Tove Nilsson Svappavaara AIF 42:08 29:19

 

Herrar 3 km
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 413 Lars-Ola Blind Soppero SF 11:08 00:00
2 407 Per-Mattias Nutti Soppero SF 11:18 00:10
3 417 Nils Tomas Blind Soppero SF 11:20 00:12
4 410 Aron Asplund AXA SC 11:31 00:23
5 401 Olof-Henrik Sikku Soppero SF 12:27 01:19
6 406 Joná Nutti Soppero SF 13:34 02:26
7 409 Oscar Pigg Malmbergets AIF 14:05 02:57
8 414 Oskar Junkka OK Sarven 14:35 03:27
9 411 Daniel Asplund AXA SC 16:30 05:22
10 415 Alvin Zakrisson Pikkupalo XC 17:49 06:41
11 402 Sigge Bjurholt Kiruna 18:02 06:54
12 403 Vilgot Björström IFK Kiruna 19:37 08:29
13 418 Viktor Jonsson Jukkasjärvi IF 20:44 09:36
14 412 Simon Asplund AXA SC 22:38 11:30
15 404 Hannes Niia Larsson SAIF 23:08 12:00
16 416 Fadi Alkasis Svappavaara AIF 23:10 12:02
17 405 Mickel Björne Abisko 24:22 13:14
18 408 Albin Johansson Vittangi SK 28:51 17:43

 

Flickor, Pojkar 800 m
Nr Namn Klubb
151 Martin Lindmark Svappavaara AIF
152 Wellington Belleza Vittangi SK
153 Winter Belleza Vittangi SK
154 Erik Larsson Vittangi SK
155 Noah Engström Vittangi SK
156 Selma Engström Vittangi SK
157 Adrian Marakatt Idivuoma FF
158 Nils-Markus Marakatt Idivuoma FF
159 Vide Fredriksson Jukkasjärvi IF
161 Tilda Vittikko Kiruna
162 Wilma Vittikko Kiruna
163 Erica Jakobsson Vittangi SK
164 Eero Nilimaa IFK Kiruna
165 Leona Lantto
166 Bo-Eskil Wilsdorf Vittangi SK
167 Elsa Fors Kuoksu
168 Olle Fors Kuoksu
169 Leia Björne Abisko
170 Ville Johansson Vittangi SK
171 Julia Blind Labba Soppero
172 Ante Blind Vittangi SK
173 Meja Lantto Vittangi SK
174 Edon Sulejmani Vittangi SK
175 Melinda Valjus Vittangi SK
176 Thilda Maren Blind Soppero SF
177 Lova Blind Soppero SF
178 Uno Siikavaara Kiruna
179 Amilia Blind Soppero SF
180 Tage Ögren Vittangi SK
181 Abbe Fredriksson Vittangi SK
183 Lykke Zakrisson Pikkupalo XC
184 Axel Jonsson Jukkasjärvi IF
185 Fadi Alkasis Svappavaara AIF
186 Alma Linder Kiruna
187 Klara Isaksson Jukkasjärvi IF
188 Hugo Isaksson Vittangi SK
189 William Tervaniemi Blind Vittangi SK
190 Felicia Rehnblom Vittangi SK
191 Maja Fors Vittangi SK
192 Olof Nils Päiviö Jukkasjärvi IF
193 Astrid Johansson Stridsman Vittangi SK
194 Melina Edström IRF
195 Joline Edström IRF
196 Marit Ellen Blind Soppero SF
197 Mikael Ailo Blind Soppero SF
198 Elvira Niva IFK Kiruna
199 Alvina Niva IFK Kiruna
200 Ella Sikku Kuhmunen IFK Kiruna
419 Johan Sikku Kuhmunen IFK Kiruna

 

Totalt 258 åkare.

 


 

Resultatlista 6 juniloppet 2014

Tävlingsklass 15 km. Herrar
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 508 Hans Turtola Nilivaara IS 0:57:20 0:00:00
2 513 Magnus Lindmark IFK Kiruna 1:00:01 0:02:41
3 512 Fredrik Söderlind IFK Kiruna 1:02:26 0:05:06
4 504 Peter Alex Kiruna 1:04:19 0:06:59
5 505 Markus Ranner Vittangi SK 1:06:08 0:08:48
6 514 Kristofer Linder Kiruna X-country 1:08:01 0:10:41
7 507 Petter Mattsson Vittangi SK 1:08:09 0:10:49
8 516 Lars Tuoremaa Kiruna X-country 1:09:08 0:11:48
9 515 Anders Tuoremaa Kiruna X-country 1:09:54 0:12:34
10 506 Robert Mattsson Vittangi SK 1:12:42 0:15:22
11 503 Martin Alavaara IFK Kiruna 1:18:15 0:20:55
12 502 Magnus Stålnacke Svappavaara AIF 1:19:42 0:22:22
13 509 Konstiantyn Porshniev Vittangi 1:44:08 0:46:48

 

Tävlingsklass 15 km. Damer
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 501 Cornelia Henriksson Morjärvs SK 1:02:10 0:00:00
2 510 Sofie Blind Vittangi SK 1:42:18 0:40:08
2 511 Emelie Kemi Vittangi SK 1:42:18 0:40:08

 

Tävlingsklass 7,5 km Herrar
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 162 Ludvig Söderlind IFK Kiruna 0:31:10 0:00:00
2 152 Esa Wikström Kiruna 0:33:03 0:01:53
3 160 Agne Enback Nilivaara IS 0:35:34 0:04:24
4 157 Robert Nordström Vittangi SK 0:36:15 0:05:05
5 158 Carlo Belleza Vittangi SK 0:40:15 0:09:05
6 156 Hannes Löfström Vittangi SK 0:40:42 0:09:32
7 161 Isak Mikael Sikku Soppero SF 0:49:26 0:18:16
8 163 Faruk Sulejmani Vittangi 0:53:27 0:22:17

 

Tävlingsklass 7,5 km Damer
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 153 Evelina Niemi Pello IF 0:31:21 0:00:00
2 154 Anita Haapalahti Pello IF 0:39:24 0:08:03
3 159 Elin Lundström Belleza Vittangi SK 0:41:39 0:10:18
4 155 Emilia Tiala Kiruna 0:41:44 0:10:23
5 151 Elisabet Johansson Kiruna Kommun ####### #######

 

Tävlingsklass 3,8 km Herrar
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 412 Leo Rawangsamrong Vittangi SK 0:20:32 0:00:00
2 409 Rodon Sulejmani Vittangi 0:20:39 0:00:07
3 410 Kim Valjus Vittangi SK 0:22:00 0:01:28
4 407 Axel Winman Rautio Vittangi SK 0:33:45 0:13:13

 

Tävlingsklass 3,8 km Damer
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 405 Olivia Söderlind IFK Kiruna 0:20:58 0:00:00
2 402 Elly Margret Sikku Soppero SF 0:21:01 0:00:03
3 406 Elenor Söderlind IFK Kiruna 0:21:13 0:00:15
4 408 Elsa Sulejmani Vittangi 0:29:07 0:08:09
5 411 Bew Rawangsamrong Vittangi SK 0:29:09 0:08:11
6 401 Svea Fredriksson Vittangi SK 0:34:03 0:13:05
7 404 Johanna Henriksson Vittangi SK 0:34:07 0:13:09
8 403 Josefin Henriksson Vittangi SK 0:35:55 0:14:57

 

Motion 15 km
Plac Nr Namn Klubb
1 526 Emma Engström Vittangi SK
2 527 Evelina Hedlin Vittangi SK
3 528 Catarina Engström KBAB
4 529 Bengt Larsson Sattajärvi IF
5 530 Ove Larsson Kuttainen IF
6 531 Bengt Engström Vittangi SK
7 532 Hanna Johansson Vittangi SK
8 533 Päivi Juuso Vittangi SK
Motion 7,5 km
Plac Nr Namn Klubb
1 176 Emma Andersson Vittangi SK
2 177 Tilda Lidström Vittangi SK
3 178 Gudrun Uusitalo Vittangi SK
4 179 Nina Mård Kiruna
5 180 Eva-Maria Mettävainio Kiruna Kommun
6 181 Paul Ranner Vittangi SK
7 182 Catarina Lahti Löfström Vittangi SK
8 183 Jörgen Lahti Vittangi SK
9 184 Fredrik Henriksson Vittangi SK
10 185 Linn Kauppi Vittangi SK
11 186 Maggie Winman Vittangi SK
12 187 Carina Lovén Vittangi SK
Motion 3,8 km
Plac Nr Namn Klubb
1 451 Maria Ranner Vittangi SK
2 452 Birgitta Ranner Vittangi SK
3 453 Åsa Laaksonen Vittangi SK
4 454 Patrik Laaksonen Vittangi SK
5 455 Lena Johansson Vittangi SK
6 456 Anki Lindblom Vittangi SK
7 457 Thomas Johansson Bromma
8 458 Sonja Hansson Vittangi SK
9 459 Anna-Karin Niva IFK Kiruna
10 460 Moa Lidström Vittangi SK
1,5 km
Plac Nr Namn Klubb
1 551 Noah Engström Vittangi SK
2 552 Selma Engström Vittangi SK
3 553 Alva Johansson Vittangi SK
4 554 Hannes Niia Larsson Svappavaara AIF
5 555 Emelie Niia Larsson Svappavaara AIF
6 556 Ville Johansson Vittangi SK
7 557 Daniel Porshniev Vittangi
8 558 Abbe Fredriksson Vittangi SK
9 559 Valter Hammar Vittangi SK
10 560 Wilma Rautio Vittangi SK
11 561 Ville Nilsson Vittangi SK
12 562 Hjalmar Nilsson Vittangi SK
13 563 Olof Henrik Sikku Soppero SF
14 564 Anne Merete Sikku Soppero SF
15 565 William Tervaniemi Blind Vittangi SK
16 566 Edit Söderlind IFK Kiruna
17 567 Edon Sulejmani Vittangi
18 568 Melinda Valjus Vittangi SK
19 569 Emil Juuso Ersnäs IF
20 570 Kristina Lindmark IFK Kiruna

Resultatlista Kopparrajden 15 Mars 2014

Herrar 28 km.
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 11 Anthony Sorsa Gellivare Skidallians 1:25:33 0:00:00
2 58 Anders Tuoremaa Kiruna X-Country 1:25:38 0:00:05
3 95 Ronny Martinsson LKFF 1:25:59 0:00:26
4 62 Lars Tuoremaa Kiruna X-Country 1:26:18 0:00:45
5 20 Bernt Niva IFK Kiruna 1:26:52 0:01:19
6 17 Simon Sundberg AXA SC 1:27:00 0:01:27
7 303 Petter Alapää Lulegutterne 1:27:04 0:01:31
8 89 Kristoffer Linder Kiruna X-Country 1:27:19 0:01:46
9 305 Mats Johansson Eurocon 1:27:37 0:02:04
10 61 Per-Martin Kuhmunen IFK Kiruna 1:27:48 0:02:15
11 72 Niclas Zakrisson Pikkupalo X-C 1:27:52 0:02:19
12 44 Jan Olov Nilsson Kiruna Kommun 1:28:06 0:02:33
13 33 Simon Lundström Vittangi SK 1:28:07 0:02:34
14 6 Edvin Murto Gellivare Skidallians 1:28:09 0:02:36
15 23 Daniel Dyrander Bergens IF 1:28:31 0:02:58
16 57 Alexander Linder Kiruna X-Country 1:28:57 0:03:24
17 60 Hans Turtola Kiruna X-Country 1:29:36 0:04:03
18 46 Sven Erik Fjällborg Jukkasjärvi IF 1:30:32 0:04:59
19 18 Henrik Fjällborg Jukkasjärvi IF 1:31:07 0:05:34
20 83 Johnny Hatt Gellivare Endurance 1:31:19 0:05:46
21 74 Henrik Fors Junosuando IK 1:32:15 0:06:42
22 22 Henric Öberg Stömnäs GIF 1:32:45 0:07:12
23 70 Petter Johansson Jukkasjärvi IF 1:33:09 0:07:36
24 48 John Tomas Påve Jukkasjärvi IF 1:33:35 0:08:02
25 47 Jan Ryrland IFK Kiruna 1:34:12 0:08:39
26 56 Henrik Johansson Jukkasjärvi IF 1:35:59 0:10:26
27 37 Andreas Töyrä Kuttainen IF 1:36:53 0:11:20
28 53 Johannes Rautio Vittangi SK 1:36:54 0:11:21
29 84 Alexander Engman Gellivare Skidallians 1:36:55 0:11:22
30 81 Magnus Oja IFK Kiruna 1:36:59 0:11:26
31 4 Mårten Isaksson OK Sarven 1:37:26 0:11:53
32 16 Fredrik Söderlind IFK Kiruna 1:37:28 0:11:55
33 8 Stefan Olsson IFK Kiruna 1:37:56 0:12:23
34 91 Gösta Emmoth Järnvägarnas SK 1:38:21 0:12:48
35 65 Evert Wester Jukkasjärvi IF 1:38:29 0:12:56
36 32 Mattias Wiss Junosuando IK 1:39:18 0:13:45
37 45 Bror Olofsson Järnvägarnas SK 1:39:24 0:13:51
38 90 Viktor Linder Kiruna X-Country 1:39:25 0:13:52
39 68 Kristian Poromaa Pikkupalo X-C 1:40:11 0:14:38
40 24 Nils-Ola Sikku Soppero SF 1:41:40 0:16:07
41 15 Ludvig Söderlind IFK Kiruna 1:41:48 0:16:15
42 97 Yngve Lindmark Jukkasjärvi IF 1:42:08 0:16:35
43 94 Johan Lasu Vivungi SK 1:42:09 0:16:36
44 27 Göran Kemi Svappavaara AIF 1:43:16 0:17:43
45 34 Markus Ranner Vittangi SK 1:43:28 0:17:55
46 69 Victor Johansson Jukkasjärvi IF 1:44:11 0:18:38
47 67 Mattias Hugo IFK Kiruna 1:44:12 0:18:39
48 100 Magnus Stålnacke Svappavaara AIF 1:44:23 0:18:50
49 78 Conny Nilimaa IFK Kiruna 1:44:50 0:19:17
50 51 Magnus Pounu Kuttainen IF 1:46:01 0:20:28
51 21 Håkan Johansson Jänkänpää LKFF 1:46:16 0:20:43
52 64 Tomas Wester Jukkasjärvi IF 1:46:24 0:20:51
53 75 Gunder Fors Junosuando IK 1:46:30 0:20:57
54 9 Johan Ylivirta 0 1:47:00 0:21:27
55 12 Östen Pekkari 0 1:48:28 0:22:55
56 306 Fredrik Blind Jukkasjärvi IF 1:48:49 0:23:16
57 55 Glenn Asplund AXA SC 1:49:12 0:23:39
58 304 Johnny Andersson Kangos IK 1:49:16 0:23:43
59 93 Ola Svonni Esrange FF 1:49:26 0:23:53
60 5 Nils Allas IFK Kiruna 1:49:27 0:23:54
61 25 Kent Henriksson LKFF 1:49:36 0:24:03
62 76 Patrik Lindmark Käntöjärvi 1:49:59 0:24:26
63 31 Svante Zachrisson Abisko IF 1:50:27 0:24:54
64 26 Petter Stridsman Svappavaara AIF 1:50:39 0:25:06
65 52 Rune Raattamaa Friskis & Svettis 1:50:46 0:25:13
66 10 Jonny Nilsson OK Sarven 1:51:05 0:25:32
67 66 Henry Waara Gällivare Skidallians 1:51:29 0:25:56
68 30 Johan Nordlund Kiruna X-Country 1:51:57 0:26:24
69 43 Yngve Bergkvist Jukkasjärvi IF 1:51:59 0:26:26
70 29 Ari Järvirova LKFF 1:52:05 0:26:32
71 79 Kennet Nilimaa IFK Kiruna 1:52:26 0:26:53
72 92 Magnus Emmoth Esrange FF 1:52:44 0:27:11
73 302 Jan-Roger Eriksson Puoltikasvaara FF 1:53:07 0:27:34
74 19 Dennis Björnström Vittangi SK 1:54:08 0:28:35
75 98 Ulf Nilimaa Svappavaara AIF 1:54:09 0:28:36
76 36 Per-Ola Blind Vittangi SK 1:54:20 0:28:47
77 41 Mikael Lantto Vittangi SK 1:54:21 0:28:48
78 38 Peter Kemi Svappavaara AIF 1:54:33 0:29:00
79 50 Rune Dagfjäll Kuttainen IF 1:54:51 0:29:18
80 42 Fredrik Henriksson Vittangi SK 1:55:10 0:29:37
81 80 Peter Isaksson Talvimaa IF 1:55:18 0:29:45
82 49 Bengt Larsson Sattajärvi IF 1:55:42 0:30:09
83 88 Putte Edman Lappeasuando 1:56:53 0:31:20
84 39 Lars Peter Skogfält Elithockeygymnasiet 1:57:25 0:31:52
85 73 Lennart Krekula LKFF 1:59:33 0:34:00
86 307 Stig Eliasson IFK Kiruna 2:02:37 0:37:04
87 85 Per Niva Karesuando Kniven 2:02:54 0:37:21
88 86 Jan-Olof Mikko 0 2:03:00 0:37:27
89 96 Sören Koski Bergens IF 2:03:25 0:37:52
90 71 Ingemar Mikko Jukkasjärvi IF 2:06:26 0:40:53
91 99 Jorma Käskö AH Borrservice 2:10:13 0:44:40
92 54 Robert Nordström Vittangi SK 2:11:53 0:46:20
93 63 Simon Lind Kiruna Kommun 2:18:52 0:53:19
94 59 Daniel Holmberg Avans SK 2:23:51 0:58:18
95 77 Torsten Nilimaa IFK Kiruna 2:29:37 1:04:04
96 82 Timo Rauhala Svappavaara AIF 2:41:55 1:16:22
97 87 Mats Niemi LKFF 3:28:26 2:02:53

Damer 28 km

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 206 Maria Sundström Strömnäs GIF 1:30:58 0:00:00
2 201 Lisa Vinsa Jukkasjärvi IF 1:31:00 0:00:02
3 209 Ottilia Niemi IFK Kiruna 1:41:02 0:10:04
4 210 Astrid Lindmark IFK Kiruna 1:41:13 0:10:15
5 214 Naima Nergård Gällivare Skidallians 1:43:56 0:12:58
6 211 Annika Kristoffersson Abisko IF 1:46:57 0:15:59
7 205 Linda-Marie Tillstam Jukkasjärvi IF 1:47:27 0:16:29
8 207 Linnéa Fjällborg Jukkasjärvi IF 1:49:37 0:18:39
9 215 Sara Johansson Jukkasjärvi IF 1:51:48 0:20:50
10 208 Catarina Engström Vittangi SK 1:52:09 0:21:11
11 204 Anneli Murto OK Sarven 1:54:31 0:23:33
12 218 Jennie Bäckström Kiruna Ridklubb 1:54:48 0:23:50
13 216 Tina Lundberg Kalix SK 1:56:16 0:25:18
14 221 Sirpa Lapinniemi Jukkasjärvi IF 2:03:53 0:32:55
15 222 Ann-Sofie Niva Karesuando Kniven 2:08:32 0:37:34
16 224 Susanna Harnesk AH Borrservice 2:08:55 0:37:57
17 202 Margaretha Stålnacke Kiruna Kommun 2:09:14 0:38:16
18 217 Lisbeth Naartijärvi Jukkasjärvi IF 2:12:29 0:41:31
19 219 Matilda Niemi IFK Kiruna 2:16:53 0:45:55
20 220 Eva Niemi IFK Kiruna 2:22:37 0:51:39
21 226 Lena Kärnebro M-byn 2:26:07 0:55:09
22 225 Lena Hammerberg Svappavaara AIF 2:27:24 0:56:26
23 227 Serena Pelleriti Svappavaara AIF 2:28:03 0:57:05
24 203 Yvonne Säynöjäkangas IFK Kiruna 2:28:24 0:57:26
25 223 Marianne Hamberg Mälarö SOK 2:31:10 1:00:12
26 213 Sofie Blind Vittangi SK 2:47:15 1:16:17
27 212 Emilie Kemi Vittangi SK 2:47:16 1:16:18

 

Motion 28 km

Nr                  Namn                                 Klubb

301               Monica Quintero              Svappavaara AIF

Damer 11 km
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 557 Adele Sturk Jukkasjärvi IF 0:43:15 0:00:00
2 570 Marja-Meele Päiviö Jukkasjärvi IF 0:43:35 0:00:20
3 552 Ellen Rosenberg OK Sarven 0:43:45 0:00:30
4 560 Sofie Eriksson Malmbergets AIF 0:43:57 0:00:42
5 568 Eida Härkönen Jukkasjärvi IF 0:44:22 0:01:07
6 564 Carina Nutti Sikku IFK Kiruna 0:46:29 0:03:14
7 565 Monica Nutti Blind Soppero SF 0:46:30 0:03:15
8 551 Maja Lundström Vittangi SK 0:47:05 0:03:50
9 562 Wilma Fjordell Jukkasjärvi IF 0:47:49 0:04:34
10 556 Victoria Niemi GKNN 0:49:10 0:05:55
11 553 Marta Rosenberg OK Sarven 0:50:49 0:07:34
12 563 Alva Fjordell Jukkasjärvi IF 0:54:12 0:10:57
13 574 Viktoria Niemi Svappavaara AIF 0:55:45 0:12:30
14 566 Karin Wångmar AXA SC 1:00:56 0:17:41
15 561 Marie Uusijärvi Jukkasjärvi IF 1:04:17 0:21:02
16 571 Anette Vajstedt OK Sarven 1:11:20 0:28:05
17 554 Elin Anderson OK Sarven 1:11:57 0:28:42
18 558 Terese Rosenberg OK Sarven 1:12:08 0:28:53
19 569 Catarina Lahti Löfström Vittangi SK 1:13:38 0:30:23
20 567 Solveig Härkönen Jukkasjärvi IF 1:14:39 0:31:24
21 555 Monica Andersson OK Sarven 1:19:37 0:36:22
22 572 Anneli Muotka Vittangi SK 1:20:02 0:36:47
23 573 Inger Rauhala Svappavaara AIF 1:22:06 0:38:51

 

 Herrar 11 km
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 501 Truls Lindholm IFK Kiruna 0:38:25 0:00:00
2 511 Josef Skum Jukkasjärvi IF 0:38:29 0:00:04
3 502 Eelis Murto OK Sarven 0:41:04 0:02:39
4 507 Henrik Holmström IFK Kiruna 0:42:44 0:04:19
5 503 Henri Murto OK Sarven 0:43:36 0:05:11
6 510 Markus Blind Soppero SF 0:45:44 0:07:19
7 509 Isac-Mikael Sikku IFK Kiruna 0:46:28 0:08:03
8 518 Jim Matti Soppero SF 0:51:37 0:13:12
9 506 Olof Holmström IFK Kiruna 0:56:15 0:17:50
10 513 Oscar Lundström Jukkasjärvi IF 0:56:37 0:18:12
11 512 Thomas Lundström Jukkasjärvi IF 0:56:39 0:18:14
12 515 Serac Tegai Vittangi SK 0:58:08 0:19:43
13 516 Daniel Åberg Vittangi SK 1:01:42 0:23:17
14 505 Erik Holmström IFK Kiruna 1:02:11 0:23:46
15 520 Mats Holmström IFK Kiruna 1:02:15 0:23:50
16 517 Hannes Löfström Vittangi SK 1:05:49 0:27:24
17 514 Leif-Erik Wilsdorf Vittangi SK 1:07:49 0:29:24
18 519 Anton Stålnacke Kiruna AIF 1:09:36 0:31:11
19 508 Isak Johansson Jukkasjärvi IF 1:11:12 0:32:47

 

Herrar 3 km

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 412 Ol-Johan Blind Soppero SF 0:12:53 0:00:00
2 407 Samuel Asplund AXA SC 0:12:56 0:00:03
3 408 Aron Asplund AXA SC 0:13:56 0:01:03
4 416 Per-Mahtte Nutti Soppero SF 0:13:57 0:01:04
5 411 Nils-Tomas Blind Soppero SF 0:14:09 0:01:16
6 402 Lars-Ola Blind Soppero SF 0:14:21 0:01:28
7 401 Edgar Sturk Jukkasjärvi IF 0:14:27 0:01:34
8 403 Olof-Henrik Sikku IFK Kiruna 0:15:26 0:02:33
9 406 Leo Rawangsamrong Vittangi SK 0:16:09 0:03:16
10 415 Jona Nutti Soppero SF 0:16:35 0:03:42
11 410 Mustafa Dogan Vittangi SK 0:18:11 0:05:18
12 423 Edvin Thorneus Kiruna FF 0:19:38 0:06:45
13 417 Kim Valjus Vittangi SK 0:20:18 0:07:25
14 413 Rodon Sulejmani Vittangi SK 0:20:55 0:08:02
15 424 Arvid Thorneus Kiruna FF 0:21:42 0:08:49
16 421 Vilgot Björnström IFK Kiruna 0:23:35 0:10:42
17 409 Johannes Rautio Jukkasjärvi IF 0:24:15 0:11:22
18 418 Leon Stålnacke Kiruna AIF 0:25:18 0:12:25
19 419 Noah Hugo IFK Kiruna 0:25:45 0:12:52
20 414 Sigge Bjurholt Kiruna 0:26:11 0:13:18
21 405 Oscar Agneholm Vittangi SK 0:26:54 0:14:01
22 422 Eero Nilimaa IFK Kiruna 0:27:23 0:14:30
23 404 Viktor Jonsson Kiruna 0:29:25 0:16:32

 

Damer 3 km

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 455 Lova Fjällborg Jukkasjärvi IF 0:11:40 0:00:00
2 453 Therese Patomella Jukkasjärvi IF 0:11:43 0:00:03
3 456 Elli-Margret Sikku IFK Kiruna 0:13:07 0:01:27
4 454 Olivia Söderlind IFK Kiruna 0:14:20 0:02:40
5 451 Ebba Lindholm IFK Kiruna 0:17:51 0:06:11
6 465 Leia Hugo IFK Kiruna 0:18:12 0:06:32
7 464 Klara Johansson Svappavaara AIF 0:18:25 0:06:45
8 460 Elsa Sulejmani Vittangi SK 0:19:12 0:07:32
9 459 Bew Rawangsamrong Vittangi SK 0:22:42 0:11:02
10 458 Josefin Henriksson Vittangi SK 0:22:53 0:11:13
11 457 Johanna Henriksson Vittangi SK 0:23:34 0:11:54
12 461 Gerda Fredriksson Jukkasjärvi IF 0:24:57 0:13:17
13 463 Magda Lindmark Svappavaara AIF 0:25:05 0:13:25
14 468 Elina Nilimaa IFK Kiruna 0:27:22 0:15:42
15 466 Viola Björnström IFK Kiruna 0:37:35 0:25:55
16 467 Vida Björnström IFK Kiruna 0:37:37 0:25:57

 

Flickor, Pojkar 800 m

Nr Namn Klubb
151 Edit Söderlind IFK Kiruna
152 Elvira Niva IFK Kiruna
153 Alvina Niva IFK Kiruna
154 Amilia Blind Soppero SF
155 Anne-Merete Sikku IFK Kiruna
156 Noah Engström Vittangi SK
157 Selma Engström Vittangi SK
158 Tilda Vitikko Kiruna
159 Ante Blind Vittangi SK
160 Axel Jonsson Kiruna
161 Alva Johansson Vittangi SK
162 Thea Henriksson Kiruna
163 Erik Larsson Vittangi SK
164 Nelly Lundström Jukkasjärvi IF
165 Mira Blind Vittangi SK
166 Albin Johansson Vittangi SK
167 Ville Johansson Vittangi SK
168 Ellen Lidström Uusitalo Vittangi SK
169 Daniel Asplund AXA SC
170 Simon Asplund AXA SC
171 Angelica J Spett Vittangi SK
172 Kia Spett Vittangi SK
173 Bo-Eskil Wilsdorf Vittangi SK
174 Anton Rautio Jukkasjärvi IF
175 Markus Rautio Jukkasjärvi IF
176 Mikael-Ailu Blind Soppero SF
177 Lova Blind Jukkasjärvi IF
178 Thilda Maren Blind Jukkasjärvi IF
179 Wellington Belleza Vittangi SK
180 Edon Sulejmani Vittangi SK
181 Siri Bjurholt Kiruna
182 Melinda Valjus Vittangi SK
183 Martin Lindmark SAIF
184 Sally Johansson Jukkasjärvi IF
185 Ella Sikku Kuhmunen IFK Kiruna
186 Dinah Hugo IFK Kiruna
187 Albin Zakrisson Vittangi SK
188 Johan Kuhmunen IFK Kiruna

 

Resultat 6 juniloppet 2013

Herrar
Plac. Namn Klubb Anv. tid
1 Hans Turtola Nilivaara IF 56.52
2 Magnus Lindmark IFK Kiruna 58.00
3 Lennart Töyrä Kiruna X-Country 1.01.31
4 Ingemar Eriksson Bergens IF 1.05.09
5 Johan Häggrot LKAB Fritid 1.10.18
6 Niklas Löfström Vittangi SK 1.11.31
7 Robert Mattsson Vittangi SK 1.12.09
8 John-Tomas Påve Soppero 1.15.27
9 Daniel Åberg Vittangi SK 1.26.11
10 Per Niva Karesuandokniven 1.29.41
Damer
Plac. Namn Klubb Anv. tid
1 Irene Mattsson Vittangi SK 1.21.54
2 Ann-Sofie Niva Karesuandokniven 1.32.28

 

Resultatlista Kopparrajden 16 Mars 2013

Herrar 28 km

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 37 Lars Tuoremaa Kiruna X-Country 01:22:13 00:00:00
2 10 Daniel Dyrander Bergens IF 01:23:43 00:01:30
3 12 Bernt Niva IFK Kiruna 01:24:35 00:02:22
4 38 Patrik Tuoremaa Kiruna X-Country 01:24:51 00:02:38
5 11 Magnus Lindmark IFK Kiruna 01:25:23 00:03:10
6 44 Kristofer Linder Kiruna X-Country 01:26:31 00:04:18
7 39 Alexander Linder Kiruna X-Country 01:26:51 00:04:38
8 24 Hans Turtola Överkalix IF 01:27:20 00:05:07
9 3 Mats Johansson 01:28:20 00:06:07
10 27 Niclas Zakrisson SAIF 01:28:21 00:06:08
11 67 Per-Martin Kuhmunen IFK Kiruna 01:31:05 00:08:52
12 1 Paul Johansson Pajala IF 01:33:47 00:11:34
13 52 Ingemar Eriksson Bergens IF 01:33:48 00:11:35
14 4 Fredrik Söderlind IFK Kiruna 01:33:59 00:11:46
15 9 Simon Sundberg BDIF 01:34:20 00:12:07
16 17 Magnus Oja IFK Kiruna 01:35:02 00:12:49
17 7 Mårten Isaksson OK Sarven 01:36:46 00:14:33
18 18 Johan Nordlund Kiruna X Country 01:36:59 00:14:46
19 22 Tommy Fors Bergens IF 01:37:03 00:14:50
20 68 Johan Lasu Vittangi SK 01:37:44 00:15:31
21 58 Mattias Hugo IFK Kiruna 01:37:54 00:15:41
22 45 Henrik Fors Junosuando IK 01:38:25 00:16:12
23 59 Jan Ryrland IFK Kiruna 01:38:56 00:16:43
24 29 Olof Ekberg Gällivare Skidallians IK 01:40:37 00:18:24
25 2 Jan-Erik Svangård Pajala IF 01:42:06 00:19:53
26 66 Gösta Emmoth Kangos IK 01:42:22 00:20:09
27 25 Ola Svonni Esrange FF 01:42:43 00:20:30
28 55 Bror Olofsson Järnvägarna 01:45:09 00:22:56
29 6 Felix Selin IFK Kiruna 01:45:18 00:23:05
30 5 Stefan Olsson IFK Kiruna 01:45:20 00:23:07
31 65 Örjan Lidman Järnvägarna 01:46:32 00:24:19
32 13 Yngve Bergqvist Jukkasjärvi IF 01:47:40 00:25:27
33 51 Simon Filipsson Puoltikasvaara IF 01:49:14 00:27:01
34 50 Jan-Roger Eriksson Puoltikasvaara IF 01:49:18 00:27:05
35 21 Göran Kemi Svappavaara AIF 01:49:19 00:27:06
36 60 Mats Persson IFK Kiruna 01:50:03 00:27:50
37 19 Markus Ranner Vittangi SK 01:50:54 00:28:41
38 23 Peter Johansson Bergens IF 01:52:52 00:30:39
39 53 Lars-Peter Skogfält Kiruna Kommun 01:53:09 00:30:56
40 48 Rune Raatama Friskis och Svettis 01:55:00 00:32:47
41 30 Lennart Nilsson GMGK 01:55:17 00:33:04
42 34 Kennet Nilsson LKAB Fritid 01:55:39 00:33:26
43 62 Bengt Larsson Sattajärvi IF 01:55:40 00:33:27
44 20 Kent Henriksson Vittangi SK 01:56:00 00:33:47
45 63 Rune Dagfjäll Kuttainen IF 01:56:15 00:34:02
46 40 Stig Eliasson IFK Kiruna 01:57:13 00:35:00
47 42 Kent Strålberg Vivungi SK 01:57:14 00:35:01
48 49 Kjell Krekula IFK Kiruna 01:57:29 00:35:16
49 41 Roger Mikko IFK Kiruna 01:59:44 00:37:31
50 57 Jorma Kärhä AH:s Borservice AB 02:01:08 00:38:55
51 47 Lennart Krekula LKAB Fritid 02:01:52 00:39:39
52 64 Per Niva Karesuandokniven 02:04:05 00:41:52
53 54 Jonny Andersson Kangos IF 02:04:15 00:42:02
54 56 Begnt Unga IFK Kiruna 02:07:07 00:44:54
55 16 Ulrik Falck Svappavaara AIF 02:07:08 00:44:55
56 69 Ivan Gunnestam SAIF 02:07:45 00:45:32
57 26 Peder Nutti Axa 02:08:10 00:45:57
58 31 Ari Järvirova Kiruna IFK 02:10:42 00:48:29
59 15 Per-Ola Blind Vittangi SK 02:14:59 00:52:46
60 35 Martin Ejnarsson Riksg Skytteförening 02:15:07 00:52:54
61 33 Ulf Strand Lidingö SK 02:22:08 00:59:55
62 36 Simon Lindh Jägarskolan Stugföre 02:24:31 01:02:18
63 43 Ingemar Mikko IFK Kiruna 02:30:46 01:08:33
64 61 Risto Annanperä Vittangi SK 02:32:03 01:09:50
65 32 Niklas Jakobsson Oslo IK 02:52:26 01:30:13

 

Damer 28 km

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 201 Eva Mettävainio Pajala IF 01:47:34 00:00:00
2 206 Lis-Mari Svonni Jukkas IF 01:48:57 00:01:23
3 214 Annika Kristoffersson Abisko IF 01:49:17 00:01:43
4 210 Tina Lundberg Kalix SK 01:59:44 00:12:10
5 212 Sirpa Lapinniemi Jukkas IF 02:01:18 00:13:44
6 207 Cecilia Häggroth Jukkas IF 02:07:11 00:19:37
7 203 Lena Kriström Jukkasjärvi IF 02:08:03 00:20:29
8 216 Ann-Sofi Niva Karesuandokniven 02:14:14 00:26:40
9 213 Susanna Harnesk AH:s Borrservice AB 02:15:55 00:28:21
10 208 Lisbeth Nartijärvi Jukkas IF 02:16:08 00:28:34
11 205 Malena Steinfjell Norge 02:19:44 00:32:10
12 209 Kristina Ejnarson VSK 02:22:31 00:34:57
13 211 Katarina Eliasson IFK Kiruna 02:26:39 00:39:05
14 202 Yvonne Säynäjäkangas-Strömberg IFK Kiruna 02:47:59 01:00:25
15 215 Carola Annanperä VSK 02:50:20 01:02:46
16 204 Maret Steinfjell Norge 02:58:47 01:11:13

 

Herrar 11 km

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 508 Anton Murto OK Sarven 00:37:30 00:00:00
2 514 Evert Wester Jukkasjärvi IF 00:38:21 00:00:51
3 507 Eelis Murto OK Sarven 00:40:21 00:02:51
4 501 Henrik Holmström IFK Kiruna 00:40:26 00:02:56
5 505 Jesper Lindberg OK Sarven 00:40:26 00:02:56
6 503 Truls Lindholm IFK Kiruna 00:42:04 00:04:34
7 504 Ludvig Söderlind IFK Kiruna 00:43:00 00:05:30
8 512 Niklas Löfström Vittangi SK 00:47:57 00:10:27
9 509 Svante Zakrisson Abisko IF 00:48:53 00:11:23
10 506 Henri Murto OK Sarven 00:49:15 00:11:45
11 510 Sven Lindmark IFK Kiruna 00:50:17 00:12:47
12 513 Serac Tegai Vittangi SK 00:52:48 00:15:18
13 502 Olof Holmström IFK Kiruna 00:55:02 00:17:32
14 515 Jim Matti Soppero SF 00:55:32 00:18:02
15 511 Nahom Yoseph Vittangi SK 01:07:50 00:30:20

 

Damer 11 km

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 563 Linnea Fjällborg Jukkasjärvi IF 00:41:01 00:00:00
2 562 Ida Vajstedt Jukkasjärvi IF 00:43:52 00:02:51
3 552 Wilma Fjordell Jukkasjärvi IF 00:44:00 00:02:59
4 559 Märtha Lindmark IFK Kiruna 00:44:15 00:03:14
5 558 Monica Nutti Blind Soppero SF 00:48:12 00:07:11
6 568 Carina Nutti Sikku Soppero SF 00:48:13 00:07:12
7 555 Anneli Murto OK Sarven 00:49:16 00:08:15
8 560 Anna Karin Niva 00:50:20 00:09:19
9 570 Johanna Huuva Gabna Sameby 00:54:58 00:13:57
10 557 Ellen Rosenberg OK Sarven 00:57:40 00:16:39
11 561 Annelie Patomella Kiruna 01:07:23 00:26:22
12 564 Anna Rehnblom Vittangi SK 01:07:28 00:26:27
13 565 Linnea Rehnblom Vittangi SK 01:08:23 00:27:22
14 567 Christine Brännvall Kiruna AIF 01:09:52 00:28:51
15 569 Anneli Muotka 01:13:02 00:32:01
16 553 Alva Fjordell Jukkasjärvi IF 01:19:03 00:38:02
20 551 Marie Uusijärvi Jukkasjärvi IF 01:19:07 00:38:06
17 566 Hanna Hamberg Örnsköldsvik 01:38:56 00:57:55
18 554 Anna-Lena Wilsdorf Vittangi SK 01:48:30 01:07:29
19 556 Marja-Meele Päiviö Jukkasjärvi IF #Värdefel! #Värdefel!

 

Herrar 3 km

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 415 Isak Mikael Sikku Soppero SF 00:11:02 00:00:00
2 402 Hannes Mickelsson Gällivare SK 00:11:03 00:00:01
3 405 Emil Johansson Hakkas GOIF 00:11:59 00:00:57
4 404 Markus Blind Soppero SF 00:12:31 00:01:29
5 403 David Lantto Gällivare SK 00:13:22 00:02:20
6 406 Aron Söderberg Laxforsen 00:14:51 00:03:49
7 408 Leif-Erik Wilsdorf Vittangi SK 00:15:06 00:04:04
8 407 Hannes Löfström Vittangi SK 00:15:47 00:04:45
9 414 Olof Henrik Sikku Soppero SF 00:17:15 00:06:13
10 412 Lars-Ola Blind Soppero SF 00:17:38 00:06:36
11 411 Alvin Svonni Jukkasjärvi IF 00:20:54 00:09:52
12 410 Kim Valjus Vittangi SK 00:20:55 00:09:53
13 413 Leo Rawangsamrong Vittangi SK 00:22:39 00:11:37
14 409 Mustafa Dogan Vittangi SK 00:28:39 00:17:37
15 401 Oscar Agneholm Vittangi SK 00:34:30 00:23:28

 

Damer 3 km

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 453 Therese Patomella Jukkasjärvi IF 00:11:57 00:00:00
2 460 Lovisa Fjällborg Jukkasjärvi IF 00:11:58 00:00:01
3 464 Elly Margret Sikku Soppero SF 00:13:11 00:01:14
4 455 Marta Rosenberg OK Sarven 00:13:45 00:01:48
5 454 Olivia Söderlund IFK Kiruna 00:14:02 00:02:05
6 458 Libawit Yoseph Vittangi SK 00:15:05 00:03:08
7 452 Ebba Lindholm IFK Kiruna 00:16:58 00:05:01
8 459 Ellen Löfström Vittangi SK 00:17:07 00:05:10
9 451 Stina Lindholm IFK Kiruna 00:19:22 00:07:25
10 461 Sire Blind Vittangi SK 00:21:43 00:09:46
11 462 Inez Häggrot IFK Kiruna 00:24:14 00:12:17
12 466 Fanny Jakobsson Vittangi SK 00:25:28 00:13:31
13 463 Svea Fredriksson Vittangi SK 00:25:43 00:13:46
14 456 Johanna Henriksson Vittangi SK 00:26:01 00:14:04
15 457 Josefin Henriksson Vittangi SK 00:28:28 00:16:31
16 465 Gerda Fredriksson Vittangi SK 00:54:01 00:42:04

 

Flickor – Pojkar 800 m

Nr Namn Klubb
151 Edit Söderlind IFK Kiruna
152 Johannes Rautio
153 Markus Rautio
154 Markus Lindberg OK Sarven
155 Alva Johansson Vittangi SK
156 Anna Merete Sikku Soppero SF
157 Amilia Blind Soppero SF
158 Kristina Lindmark IFK Kiruna
159 Ellen Lidström Uusitalo Vittangi SK
160 Rasmus Nilimaa Uusitalo Vittangi SK
161 Alvin Zakrisson Svappavaara AIF
162 Vide Fredriksson
163 Elviar Niva IFK Kiruna
164 Ella Oskarsson Skaulo
165 Erki Oskarsson Skaulo
166 Elsa Fors Kuoksu
167 Viktor Jonsson Vittangi SK
168 Meja Lantto Vittangi SK
169 Ante Blind Vittangi SK
170 Ailu Stenberg Kiruna
171 Melinda Valjus Vittangi SK
172 Noah Engström Vittangi SK
173 Arven Lind Jägarskolan
174 Viktor Lind Jägarskolan
175 Leia Hugo IFK Kiruna
176 Noah Hugo IFK Kiruna
177 Bo Esil Wilsdorf Vittangi SK
178 Tuva Söderberg Laxforsen
179 Nelly Lundström Jukkasjärvi IF