Herrar 28 km.

Segrartid 12:18:05
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff Startid Sluttid
1 67 Jonny Niilimaa ILA Skidteam t:18:05 t:00:00 11:00:00 12:18:05
2 78 Kristofer Linder Kiruna X-Country t:21:07 t:03:02 11:00:00 12:21:07
3 68 Tomas Törevall Gällivare Endurance t:21:10 t:03:05 11:00:00 12:21:10
4 21 Bernt Niva IFK Kiruna t:21:11 t:03:06 11:00:00 12:21:11
5 57 Markus Ranner Vittangi SK t:21:32 t:03:27 11:00:00 12:21:32
6 66 Mats Johansson Vittangi SK t:23:25 t:05:20 11:00:00 12:23:25
7 85 Simon Kero Sattajärvi IF t:23:33 t:05:28 11:00:00 12:23:33
8 23 Johannes Rautio Vittangi SK t:24:30 t:06:25 11:00:00 12:24:30
9 18 Andreas Karlsson Kalix SK t:25:24 t:07:19 11:00:00 12:25:24
10 19 Hannes Mickelsson OK Sarven t:25:32 t:07:27 11:00:00 12:25:32
11 27 Joel Wahlberg LKAB FF t:25:33 t:07:28 11:00:00 12:25:33
12 82 Per Martin Kuhmunen IFK Kiruna t:26:00 t:07:55 11:00:00 12:26:00
13 24 Felix Selin IFK Kiruna t:26:32 t:08:27 11:00:00 12:26:32
14 45 Alexander Linder Kiruna X-Country t:26:48 t:08:43 11:00:00 12:26:48
15 40 Emil Simu Lulegjutaren IF t:27:00 t:08:55 11:00:00 12:27:00
16 54 Jan-Olov Nilsson SAIF t:27:24 t:09:19 11:00:00 12:27:24
17 9 Daniel Larson Överkalix IF t:29:17 t:11:12 11:00:00 12:29:17
18 31 Magnus Oja IFK Kiruna t:30:02 t:11:57 11:00:00 12:30:02
19 72 Robin Strålberg Vivungi SK t:30:04 t:11:59 11:00:00 12:30:04
20 47 Johan Lasu Vivungi SK t:30:36 t:12:31 11:00:00 12:30:36
21 26 Magnus Thorebäck Kiruna t:31:54 t:13:49 11:00:00 12:31:54
22 62 Magnus Lindmark IFK Kiruna t:32:50 t:14:45 11:00:00 12:32:50
23 34 Anders Semberg SAIF t:33:13 t:15:08 11:00:00 12:33:13
24 16 Ingvar Henriksson Vittangi SK t:33:49 t:15:44 11:00:00 12:33:49
25 91 Jonny Hatt Gällivare Endurance t:34:09 t:16:04 11:00:00 12:34:09
26 79 Andreas Salmi Jukkasjärvi IF t:34:25 t:16:20 11:00:00 12:34:25
27 51 Carl Andre Esberg Kuttainen IF t:34:48 t:16:43 11:00:00 12:34:48
28 36 Magnus Emanuelsson LKAB FF t:34:53 t:16:48 11:00:00 12:34:53
29 83 Ove Pounu Kuttainen IF t:35:30 t:17:25 11:00:00 12:35:30
30 32 Isac-Micael Sikku Soppero SF t:35:34 t:17:29 11:00:00 12:35:34
31 53 Mikael Eriksson IFK Kiruna t:37:09 t:19:04 11:00:00 12:37:09
32 6 Petter Kruth Vittangi SK t:37:10 t:19:05 11:00:00 12:37:10
33 59 Kjell Andersson Jukkasjärvi IF t:37:13 t:19:08 11:00:00 12:37:13
34 13 Simon Lundström Vittangi SK t:37:14 t:19:09 11:00:00 12:37:14
35 81 Peter Isaksson Jukkasjärvi IF t:37:15 t:19:10 11:00:00 12:37:15
36 43 Magnus Stålnacke SAIF t:40:09 t:22:04 11:00:00 12:40:09
37 22 Östen Pekkari IFK Kiruna t:40:10 t:22:05 11:00:00 12:40:10
38 77 Kristoffer Pounu Kiruna t:40:55 t:22:50 11:00:00 12:40:55
39 46 Viktor Linder Kiruna X-Country t:41:17 t:23:12 11:00:00 12:41:17
40 39 Jonny Nilsson OK Sarven t:41:25 t:23:20 11:00:00 12:41:25
41 33 Jan Fjordell Tekniska Verken AB t:41:47 t:23:42 11:00:00 12:41:47
42 75 Rikard Pounu LKAB FF t:42:49 t:24:44 11:00:00 12:42:49
43 70 Andreas Töyrä Kuttainen IF t:44:14 t:26:09 11:00:00 12:44:14
44 15 Kenny Westerberg LKAB FF t:45:01 t:26:56 11:00:00 12:45:01
45 89 Thomas Lundström LKAB FF t:45:08 t:27:03 11:00:00 12:45:08
46 12 Tomas Rahkola LKAB t:45:19 t:27:14 11:00:00 12:45:19
47 37 Jan Ryrland IFK Kiruna t:45:24 t:27:19 11:00:00 12:45:24
48 5 Petter Larsson Vittangi SK t:45:54 t:27:49 11:00:00 12:45:54
49 49 Jimmy Hagman SAIF t:46:36 t:28:31 11:00:00 12:46:36
50 65 Evert Wester Jukkasjärvi IF t:47:40 t:29:35 11:00:00 12:47:40
51 48 Andreas Edström IFK Kiruna t:47:45 t:29:40 11:00:00 12:47:45
52 17 Olof Holmström IFK Kiruna t:48:07 t:30:02 11:00:00 12:48:07
53 69 Anders Paganus Malmbergets AIF t:48:08 t:30:03 11:00:00 12:48:08
54 50 Erik Esberg Kuttainen IF t:48:18 t:30:13 11:00:00 12:48:18
55 8 Andreas Nurmilampi Vittangi SK t:48:19 t:30:14 11:00:00 12:48:19
56 10 Bror Olofsson Kiruna Sameförening t:48:55 t:30:50 11:00:00 12:48:55
57 84 Glenn Asplund Soppero SF t:50:46 t:32:41 11:00:00 12:50:46
58 60 Axel Flygare Jukkasjärvi IF t:51:39 t:33:34 11:00:00 12:51:39
59 80 Jan-Ove Jakobsson IFK Lainio t:52:49 t:34:44 11:00:00 12:52:49
60 56 Mikael Rautio Vittangi SK t:53:00 t:34:55 11:00:00 12:53:00
61 30 Bengt Larsson Sattajärvi IF t:53:13 t:35:08 11:00:00 12:53:13
62 71 Ingemar Esberg Kuttainen IF t:53:22 t:35:17 11:00:00 12:53:22
63 61 Sven Lindmark IFK Kiruna t:54:08 t:36:03 11:00:00 12:54:08
64 2 Magnus Stöckel Liedakka Ski t:54:23 t:36:18 11:00:00 12:54:23
65 52 Lasse Pyykkönen LKAB FF t:55:47 t:37:42 11:00:00 12:55:47
66 64 Vilhelm Välitalo Vittangi SK t:59:20 t:41:15 11:00:00 12:59:20
67 86 Lennart Krekula IFK Kiruna t:59:21 t:41:16 11:00:00 12:59:21
68 76 Robert Nordström Vittangi SK t:59:58 t:41:53 11:00:00 12:59:58
69 3 Niklas Larsson Vittangi SK t:03:21 t:45:16 11:00:00 13:03:21
70 25 Christer Winsa Jukkasjärvi IF t:04:07 t:46:02 11:00:00 13:04:07
71 42 Olof Matti Soppero SF t:04:08 t:46:03 11:00:00 13:04:08
72 63 Nils Henrik Allas Järnvägarnas SK t:05:05 t:47:00 11:00:00 13:05:05
73 92 Jorma Kärhä Jukkasjärvi IF t:05:47 t:47:42 11:00:00 13:05:47
74 88 Erik Kangas Jukkasjärvi IF t:07:53 t:49:48 11:00:00 13:07:53
75 55 Bernhard Poggats Kiruna t:09:42 t:51:37 11:00:00 13:09:42
76 74 Matti Sormunen Kiruna t:10:49 t:52:44 11:00:00 13:10:49
77 29 Rune Dagfjäll Tekniska Verken AB t:11:50 t:53:45 11:00:00 13:11:50
78 41 Mattias Pigg Malmbergets AIF t:12:33 t:54:28 11:00:00 13:12:33
79 11 Daniel Unander Bodens BS t:15:27 t:57:22 11:00:00 13:15:27
80 73 Ulrik Falck SAIF t:16:55 t:58:50 11:00:00 13:16:55
81 38 Henrik Tomma Kiruna City Hockey t:17:03 t:58:58 11:00:00 13:17:03
82 1 Philip Åhlin t:21:31 t:03:26 11:00:00 13:21:31
83 44 Bengt Andersson Bergens IF t:23:43 t:05:38 11:00:00 13:23:43
84 87 Anton Stålnacke Jukkasjärvi IF t:29:53 t:11:48 11:00:00 13:29:53
85 7 Mattias Andersson SAIF t:49:02 t:30:57 11:00:00 13:49:02
86 90 Mohammad Shirzadi SAIF t:56:34 t:38:29 11:00:00 13:56:34
87 93 Daniel Asplund Vittangi SK t:58:23 t:40:18 11:00:00 13:58:23
88 35 Kim Valjus Vittangi SK t:59:39 t:41:34 11:00:00 13:59:39
89 14 Anders Lindqvist Filipstads Skidförening t:14:11 t:56:06 11:00:00 14:14:11
90 4 Kristian Poromaa *struken* 11:00:00
91 20 Eelis Murto *struken* 11:00:00
92 28 Nummerlapp Saknas Nummerlapp Saknas 11:00:00
93 58 x x 11:00:00

 

Damer 28 km

 Segrartid  12:41:02
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff Startid Sluttid
1 226 Marja-Meele Päiviö Jukkasjärvi IF t:41:02 t:00:00 11:00:00 12:41:02
2 207 Märtha Lindmark IFK Kiruna t:46:39 t:05:37 11:00:00 12:46:39
3 219 Lis Svonni Jukkasjärvi IF t:47:44 t:06:42 11:00:00 12:47:44
4 218 Ida Naartijärvi Jukkasjärvi IF t:52:07 t:11:05 11:00:00 12:52:07
5 206 Eida Härkönen Jukkasjärvi IF t:52:18 t:11:16 11:00:00 12:52:18
6 224 Irina Kero Kiruna t:56:45 t:15:43 11:00:00 12:56:45
7 202 Maja Lundström Vittangi SK t:03:17 t:22:15 11:00:00 13:03:17
8 225 Irene Mattson Vittangi SK t:04:10 t:23:08 11:00:00 13:04:10
9 216 Ellen Rosenberg Gellivare Skidallians t:06:18 t:25:16 11:00:00 13:06:18
10 222 Ester Esberg Kiruna Kommun t:12:21 t:31:19 11:00:00 13:12:21
10 223 Camilla Kero Sattajärvi IF t:12:21 t:31:19 11:00:00 13:12:21
12 221 Frida Törelid Kiruna Kommun t:15:21 t:34:19 11:00:00 13:15:21
13 212 Maria Hedmark Ärna IF t:16:35 t:35:33 11:00:00 13:16:35
14 201 Lena Hansson Kiruna Sameförening t:18:11 t:37:09 11:00:00 13:18:11
15 220 Linnea Widmark Bergens IF t:22:01 t:40:59 11:00:00 13:22:01
16 217 Lisbeth Naartijärvi Jukkasjärvi IF t:23:28 t:42:26 11:00:00 13:23:28
17 209 Yvonne Winsa Jukkasjärvi IF t:24:32 t:43:30 11:00:00 13:24:32
18 214 Lotta Göllas Kiruna t:27:43 t:46:41 11:00:00 13:27:43
19 213 Anna Påve Soppero SF t:27:44 t:46:42 11:00:00 13:27:44
20 205 Anita Lindqvist Filipstads Skidförening t:32:53 t:51:51 11:00:00 13:32:53
21 210 Ann-Christin Larsson Vittangi SK t:46:41 t:05:39 11:00:00 13:46:41
22 204 Emma Unander Vittangi SK t:01:26 t:20:24 11:00:00 14:01:26
23 203 Therese Mämmi SAIF t:16:34 t:35:32 11:00:00 14:16:34
24 228 Moa Lidström Vittangi SK t:44:46 t:03:44 11:00:00 14:44:46
25 229 Emma Engström Vittangi SK t:44:51 t:03:49 11:00:00 14:44:51
26 227 Sofia Lagerlöf Määttä Vittangi SK t:45:42 t:04:40 11:00:00 14:45:42
27 208 Inga Maria Stoor *struken* 11:00:00
28 211 Nummerlapp Saknas Nummerlapp Saknas 11:00:00
29 215 Marta Rosenberg *struken* 11:00:00

 

Herrar 11 km

  Segrartid 11:33:14
Nr Namn Klubb Anv. tid Diff Startid Sluttid
505 David Lantto OK Sarven t:33:14 t:00:00 11:00:00 11:33:14
524 Erik Olsson Jukkasjärvi IF t:33:57 t:00:43 11:00:00 11:33:57
516 Nils-Ola Sikku Soppero SF t:37:26 t:04:12 11:00:00 11:37:26
519 Elias Jannok OK Sarven t:38:52 t:05:38 11:00:00 11:38:52
525 Edvin Olsson Jukkasjärvi IF t:38:56 t:05:42 11:00:00 11:38:56
521 Aron Asplund Soppero SF t:43:34 t:10:20 11:00:00 11:43:34
501 Sune Ögren Jukkasjärvi IF t:44:28 t:11:14 11:00:00 11:44:28
514 Davidf Ögren TVAB t:44:30 t:11:16 11:00:00 11:44:30
503 Erik Holmström IFK Kiruna t:45:31 t:12:17 11:00:00 11:45:31
515 Olof-Henrik Sikku Soppero SF t:45:42 t:12:28 11:00:00 11:45:42
511 Eddie Tornberg IFK Kiruna t:47:07 t:13:53 11:00:00 11:47:07
502 Jakob Gunnare IFK Kiruna t:49:45 t:16:31 11:00:00 11:49:45
522 Isak Johansson Jukkasjärvi IF t:49:55 t:16:41 11:00:00 11:49:55
523 Stefan Johansson Jukkasjärvi IF t:50:17 t:17:03 11:00:00 11:50:17
508 Oskar Junkka OK Sarven t:51:24 t:18:10 11:00:00 11:51:24
507 Arvid Junkka OK Sarven t:55:21 t:22:07 11:00:00 11:55:21
506 Jan Gunnare IFK Kiruna t:57:11 t:23:57 11:00:00 11:57:11
512 Stefan Tornberg IFK Kiruna t:57:42 t:24:28 11:00:00 11:57:42
509 Johan Widtfelt OK Sarven t:58:35 t:25:21 11:00:00 11:58:35
520 Per-Ola Blind Kiruna Kommun t:59:56 t:26:42 11:00:00 11:59:56
517 Hannes Löfström Vittangi SK t:01:09 t:27:55 11:00:00 12:01:09
518 Niklas Löfström Vittangi SK t:01:10 t:27:56 11:00:00 12:01:10
513 Jörgen Uddfolk Kiruna t:26:14 t:53:00 11:00:00 12:26:14
504 Felix Selin IFK Kiruna 11:00:00
510 Henri Murto OK Sarven 11:00:00

 

Damer 11 km

  Segrartid 11:35:21
Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff Startid Sluttid
1 558 Therese Patomella Jukkasjärvi IF t:35:21 t:00:00 11:00:00 11:35:21
2 565 Elly-Margret Sikku Soppero SF t:37:25 t:02:04 11:00:00 11:37:25
3 555 Olivia Söderlind IFK Kiruna t:41:32 t:06:11 11:00:00 11:41:32
4 553 Lina Lantto Gällivare SK t:41:38 t:06:17 11:00:00 11:41:38
5 566 Carina Nutti-Sikku Soppero SF t:45:43 t:10:22 11:00:00 11:45:43
6 556 Edit Söderlind IFK Kiruna t:46:06 t:10:45 11:00:00 11:46:06
7 554 Elenor Söderlind IFK Kiruna t:46:12 t:10:51 11:00:00 11:46:12
8 559 Johanna Junkka OK Sarven t:51:10 t:15:49 11:00:00 11:51:10
9 552 Kristina Lindmark IFK Kiruna t:52:27 t:17:06 11:00:00 11:52:27
10 571 Anna-Karin Niva IFK Kiruna t:52:29 t:17:08 11:00:00 11:52:29
11 557 Sanna Gunnare IFK Kiruna t:58:56 t:23:35 11:00:00 11:58:56
12 570 Sire Blind Vittangi SK t:59:52 t:24:31 11:00:00 11:59:52
13 567 Moa Alatalo SAIF t:00:25 t:25:04 11:00:00 12:00:25
14 568 Greta Stålnacke SAIF t:00:50 t:25:29 11:00:00 12:00:50
15 562 Kerstin Stridsman Vittangi SK t:02:31 t:27:10 11:00:00 12:02:31
16 551 Pernilla Henriksson Kiruna t:07:54 t:32:33 11:00:00 12:07:54
17 563 Malin Stålnacke Kiruna t:07:56 t:32:35 11:00:00 12:07:56
18 564 Kerstin Uddfolk Kiruna t:26:13 t:50:52 11:00:00 12:26:13
19 561 Lenita Isaksson Vittangi SK t:32:47 t:57:26 11:00:00 13:32:47
20 560 Veronica Hörvall Vittangi SK t:32:58 t:57:37 11:00:00 13:32:58

 


Damer 3 km

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 460 Emmy Johansson Gällivare SK 0:10:06 0:00:00
2 465 Eva-Alida Eliasson Kareusando Bensin 0:10:15 0:00:09
3 463 Lova Blind Soppero SF 0:12:53 0:02:47
4 457 Anne-Merethe Blind Soppero SF 0:12:55 0:02:49
5 453 Elvira Niva IFK Kiruna 0:14:20 0:04:14
6 456 Freja Partapuoli Jukkasjärvi IF 0:14:42 0:04:36
7 458 Alva Johansson Blind Vittangi SK 0:15:41 0:05:35
8 459 Amalia Blind Vittangi SK 0:16:26 0:06:20
9 462 Mira Blind Vittangi SK 0:18:15 0:08:09
10 464 Angelica Spett Vittangi SK 0:18:28 0:08:22
11 461 Ella Sikku Kuhmunen 0 0:19:05 0:08:59
12 462 Thea Henriksson Vittangi SK 0:19:23 0:09:17
13 468 Tilda Jakobsson Vittangi SK 0:21:46 0:11:40
14 464 Meja Lantto Vittangi SK 0:21:48 0:11:42
15 465 Siri Wiss Vittangi SK 0:24:48 0:14:42
16 466 Meja Björnfot Kiruna 0:24:51 0:14:45
17 454 Elsa Fors Vittangi SK 0:26:35 0:16:29
18 467 Tuva Björnfot Kiruna 0:29:02 0:18:56
461 Ellen Lidström Uusitalo Vittangi SK #VALUE! #VALUE!

Herrar 3 km

Plac Nr Namn Klubb Anv. tid Diff
1 404 Lars-Ola Blind Soppero SF 0:09:37 0:00:00
2 408 Nils-Markus Marakatt Soppero SF 0:11:37 0:02:00
3 410 Daniel Asplund Soppero SF 0:13:07 0:03:30
4 413 Morgan Thorebäck IFK Kiruna 0:14:28 0:04:51
5 407 Adrian Marakatt Soppero SF 0:14:43 0:05:06
6 412 Ante Allas IFK Kiruna 0:15:44 0:06:07
7 411 Simon Asplund Soppero SF 0:16:08 0:06:31
8 409 Ante Blind Vittangi SK 0:19:20 0:09:43
9 402 Bo-Eskil Wilsdorf Vittangi SK 0:20:03 0:10:26
10 401 Erik Larsson Vittangi SK 0:21:06 0:11:29
11 406 Noah Engström Vittangi SK 0:22:40 0:13:03
12 405 Martin Lindmark SAIF 0:25:18 0:15:41
13 403 Daniel Porshniev Vittangi SK 0:32:40 0:23:03

 

3 km utan tidtagning

Antal Namn Klubb
1 Svante Lidström Vittangi SK
2 Wilma Hedlin Vittangi SK
3 Olle Fors Vittangi SK
4 Klara Pettersson Jukkas IF
5 Selma Engström Vittangi SK
6 Elli Uvén Vittangi SK
7 Linnéa Larsborg Kiruna
8 William T Blind Vittangi SK
9 Edward Välitalo Vittangi SK
10 Celina Asplund Soppero SF
11 Susan Laestadius Kiruna
12 Tilda-Maren Blind Soppero SF
13 Hugo Pettersson Jukkas IF
14 Johan Sikku Kuhmunen Kiruna
15 Melina Edström Kiruna
16 Joline Edström Kiruna

700 meter

Antal Namn Klubb
1 Agnes Wiss Vittangi SK
2 Joline Lund Jukkas IF
3 Alvina Niva IFK Kiruna
4 Linn Lantto Vittangi SK
5 Hugo Pettersson Jukkas IF
6 Colin Williams Vittangi SK
7 Viktor Vinsa Vittangi SK
8 Melker Stålnacke Vittangi SK
9 Harry Engström Vittangi SK
10 Vera Ranner Vittangi SK
11 Malte Kauppi Kiruna
12 Elmina Engström Vittangi SK
13 Astrid J-son Stridsman Vittangi SK
14 Charlie Säisä Falck Vittangi SK
15 Liam Lindberg Vittangi SK
16 Elliot Lindberg Vittangi SK
17 Axel T Blind Vittangi SK
18 Alva Henriksson Vivungi SK
19 Milla Henriksson Vivungi SK
20 Edvin T Linghall Vittangi SK
21 Alvin Hedlin Vittangi SK
22 Sam Jack Vittangi SK
23 Amanda Videholm Vittangi SK
24 Valter Videholm Vittangi SK
25 Wilja Eliasson Vittangi SK
26 My Eliasson Vittangi SK
27 Melker Bachmann Vittangi SK
28 Gustav Bachmann Vittangi SK
29 Tage Ögren Vittangi SK
30 Hedda Bjurholt-Herdin Vittangi SK
31 Tova Laaksonen Vittangi SK