Reslutat från Kopparrajden 2022

Årets Kopparrajd var ett enklare arrangemang än vanligt, på grund av den rådande Covid-19 pandemin. Därav är också antalet deltagare färre än vanligt.

27 vuxna startande på 28 km.: 5 damer och 22 herrar
27 barn startade på 800 m.
Övriga sträckor kördes som öppet spår, där deltagare själv fick välja sträcka och utan tidtagning.

Nästa år hoppas vi att vi kan köra Kopparrajden som vanligt igen.

Grattis till segrarna och stort tack till alla deltagare och funktionärer!

Resultat damer och herrar 28 km.

Segrande herre: Johannes Rautio, 1:44:32
Segrande dam: Agnes Maltesdotter, 2:16:19

Herrar och damer
28 km
Segertid herrar: 12:44:32Segertid damer: 13:16:19 
PlaceringNr.NamnAnv. tidDiffStartidSluttid
124Johannes Rautio1:44:320:00:0011:00:0012:44:32
210Tomas Törevall1:45:120:00:4011:00:0012:45:12
334Per Martin Kuhmunen1:46:250:01:5311:00:0012:46:25
47Oscar Säfström1:46:470:02:1511:00:0012:46:47
59Andreas Salmi1:47:350:03:0311:00:0012:47:35
61Mauri Naapanki1:48:540:04:2211:00:0012:48:54
76Edvin Olsson1:49:120:04:4011:00:0012:49:12
88Magnus Thorebäck1:49:290:04:5711:00:0012:49:29
913Robin Strålberg1:50:150:05:4311:00:0012:50:15
1032Andreas Edström1:50:260:05:5411:00:0012:50:26
115Emil Hedström1:51:560:07:2411:00:0012:51:56
1230Ingvar Henriksson1:59:330:15:0111:00:0012:59:33
1336Simon Filipsson2:01:100:16:3811:00:0013:01:10
1426Håkan Lundström2:02:300:17:5811:00:0013:02:30
1518Jakob Gunnare2:07:040:22:3211:00:0013:07:04
1619Mats Aho2:09:080:24:3611:00:0013:09:08
1714Petter Larsson2:09:240:24:5211:00:0013:09:24
1822Jonatan Svensson2:16:180:31:4611:00:0013:16:18
1912Agnes Maltesdotter2:16:190:31:4711:00:0013:16:19
2031Eddie Tornberg2:20:480:36:1611:00:0013:20:48
2138Viktor Björnström2:21:430:37:1111:00:0013:21:43
2240Jenny Backe2:21:440:37:1211:00:0013:21:44
2320Olof Matti2:22:110:37:3911:00:0013:22:11
2439Kajsa Määttä2:40:000:55:2811:00:0013:40:00
2537Fanny Hansson2:40:010:55:2911:00:0013:40:01
2617Charlotta Oskarsson2:40:020:55:3011:00:0013:40:02
2711Mattias Andersson3:03:571:19:2511:00:0014:03:57

Deltagare 800m.

Utan tidtagning.

Nr.NamnKlubb
1Fritz Paetow
2Millie HedlinVittangi SK
3Hilding UnanderVittangi SK
4Elvira WälitaloVittangi SK
5Melker StålnackeVittangi SK
6Hille StålnackeVittangi SK
7Luna StålnackeVittangi SK
8Emma LarssonVittangi SK
9Bob Carlsson MäättäVittangi SK
10Ines Carlsson MäättäVittangi SK
11Karl-Ante Stoor LundströmVittangi SK
12Svea RautioVittangi SK
13Tilde WinmanVittangi SK
14Elmina EngströmVittangi SK
15Harry EngströmVittangi SK
16Isak EngströmVittangi SK
17Liv Sikorei RåmanVittangi SK
18Alma HedlinVittangi SK
19Alvar Videholm Vittangi SK
20Knut MäättäVittangi SK
21Svea MäättäVittangi SK
22Celina Nilsson BaasVittangi SK
23Ian Nilsson BaasVittangi SK
24Lilly NiilimaaVittangi SK
25Collin WilliamsVittangi SK
26Chloe WilliamsVittangi SK
27Áile Blind Vittangi SK
Kategorier: Resultat